banner3

Bera Teknoloji sağladığı yüzde yüz müşteri memnuniyetiyle pandemide fark yarattı

Rahşan Hanım Bera Teknoloji, oluşturduğu müşteri memnuniyetiyle sektöründe tercih edilen bir marka. Biraz sizden Bera Teknoloji’nin kuruluş öyküsünü dinleyebilir miyiz?

KADIN GİRİŞİMCİLER 08.03.2021, 20:22
Bera Teknoloji sağladığı yüzde yüz müşteri memnuniyetiyle pandemide fark yarattı

90’lı yıllarda Türkiye hızlı bir şekilde tek­noloji ile tanışmaya başladı fakat teknolojik ürünlerin satışı sonrasında kullanıcılar yeter­li teknik servis hizmeti alamıyordu. Piyasadaki bu eksiklik BERA TEKNOLOJİ’nin kurulu­şu için bir fırsat oluşturdu. BERA TEKNOLOJİ 2002 yılında Bilişim sektöründe Baskı ve Dökümantasyon Yönetimi alanında %100 memnun müşteri kitlesi yaratmak amacıyla kurulmuştur.2002 yılı Ağustos ayında eşimle birlikte çalışmış olduğumuz işyerlerimizden istifa ederek 25-30’lu yaşlarımızda genç giri­şimciler olarak iş hayatımızın ticari tarafına BERA’nın kurucu ortakları olarak geçiş yaptık.

Bera Teknoloji hangi konularda faaliyet gösteriyor?

BERA TEKNOLOJİ kuruluş yıllarında önce­likle bilgisayar bağlantılı çevre birimleri için teknik servis hizmeti sağlayıcısı olarak sektörde yer aldı.2002-2010 yılları arasında OKI marka yazıcıların yetkili teknik servis ve satış bayisi olarak ticari hayatına devam etti.2012 yılından sonra Canon B2C ürünleri satış ve servis hiz­metlerini yürütürken ; 2015 yılından sonra hiz­met verdiği ürün gruplarına Canon B2B ürünle­rinin eklenmesiyle birlikte Canon Kurumsal İş Ortağı olarak ticari hayatına devam etmektedir.

Şu an Türkiye genelinde 140 adet yetki­li teknik servis ağı ile kurumsal firmaların Güvenli Baskı ve Dökümantasyon ihtiyaçlarına Canon markalı cihazlar ile çözüm üretmektedir. Firmaların baskı ihtiyaçlarını cihaz kiralama ve sayfa başı işletme olarak çözerken aynı zaman­da güvenli baskı almalarını ve baskı maliyetle­rini kontrol etmelerini sağlıyoruz.

İşe girdiğinizde işin zorluğunu düşünerek bir tereddüt yaşadınız mı?

Evet BERA TEKNOLOJİ’de kurucu ortak ola­rak görev almadan önce iş hayatıma gıda sek­töründe devam etmekteydim. Bildiğiniz üzere bilişim sektörü gıda sektöründen çok fark­lı. Özellikle teknolojik terimlere alışmakta ilk dönemlerde çok zorlandım.Hatta bir defasında vazgeçip tekrar gıda sektörüne dönmeyi bile düşündüm.Her karşılaştığım zorlukta kendi­mi istersen bunu başarabilirsin diyerek moti­ve ettim. Bilmediklerimi hiç çekinmeden sek­tördeki arkadaşlara sorarak ve onlardan destek alarak kendimi geliştirdim.

Pandemi süreci sektörünüz açısından nasıl geçti? Bu süreçte neler yaptınız?

BERA TEKNOLOJİ’nin müşteri pörtföyü­nü ağırlıklı olarak Türkiye genelinde hizmet veren perakende sektörünün lider firmala­rı oluşturuyor. Pandemi sürecinde insanların eve kapanmasıyla birlikte e-ticaret iş hacminde ciddi artışlar yaşandı.Bu süreçte müşterilerimiz e-ticaret tarafında çok hızlı aksiyonlar alarak online satış mağazaları kurmaya başladı.

Bunun neticesinde müşterilerimizin almış olduğu bu aksiyonlar BERA TEKNOLOJİ’ye ek iş yükü olarak yansıdı. Özellikle ürün tedari­ğinde sorun yaşamamak adına yurt dışı sipa­riş süreçlerimizi, lojistik ve stok envanter­lerimizi yeniden düzenledik. Bu süreçte ek istihdam sağlayarak ekibimizi güçlendirdik. Çalışanlarımızın pandemi sürecinde özverili çalışmalarıyla hiçbir müşterimize mağduriyet yaşatmadık. Bu dönemde göstermiş oldukları özverilerinden dolayı çalışanlarımıza tekrardan teşekkür ederim. Bu süreçte sektörümüzdeki birçok firma esnek çalışma modeline geçerken biz BERA TEKNOLOJİ olarak çalışma saatlerimizi uzatmak durumun­da kaldık. Özellikle kargolarda yaşanan yoğunluktan dolayı mesai başlangıç saatimizi 07.00’ye çektik. Pandemi sürecinde çalışanları­mız ile birlikte müş­terilerimize en ufak bir aksaklık yaşat­mamanın haklı gururunu yaşı­yoruz.

Şirket olarak bun­dan sonraki hedeflerinizi konuşabilir miyiz?

Dünyada başlamış olan dijital dönüşüm sürecini pandemi daha da hızlandırmıştır. Uzaktan çalışma modeli için acaba derken bir­denbire kendimizi bu yeni iş modelinin içe­risinde bulduk. Tüm üretici firmalar özellikle bulut uygulamalarını hızla geliştirmeye başla­dılar. Temsilciliğini üstlendiğimiz Canon’un bizlere sunduğu geniş ürün yelpazesi , dijital dönüşüm, güvenli baskı yazılımları ile birlikte müşterilerimizi dijital dönüşüm yolculukların­da yalnız bırakmayacağız. 18 yıldır kesintisiz sağladığımız %100 müş­teri memnuniyeti politikamızdan asla vaz­geçmeyeceğiz. Sektörümüzde yaşanan teknolojik gelişmeleri anında müşte­rilerimize yansıtarak iş süreçlerinde onlara yardımcı olmaya devam ede­ceğiz. Açıkcası hedefler için rakam­larla konuşmayı pek sevmiyorum. Fakat şuna inanıyorum ; Müşteri memnuniyetiniz ne kadar yüksekse hedeflerinizde o kadar yüksek olacaktır.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili neler söylemek ister­siniz? Mesajınızı alabilir miyiz?

Kadın toplumun temelidir. Çocukları, dolayısı ile toplumu yetişti­ren ve ülkenin kaderini çizen kadındır. Tüm kadınlara ne kadar özel olduklarını hatırlat­mak ve duygusallığımızın zayıflık olmadığını aksine bizi güçlü kılan özelliğimiz olduğunu vur­gulamak isterim. Kadının isterse yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Bu yüzden tüm kadınlarımız kendi öz ben­liklerinin farkına varmalı ve istedikleri her neyse onun peşinden gitmelidir.

Genelde kız çocuklarına bakın; erkek çocuklarına göre çok daha girişken, neşeli ve enerjik olduklarını görürsünüz. Yalnız, kız çocuğunun büyüdükçe ailenin yetiştirme tarzı, toplumun dayattığı roller ya da seçtiği eşin tutumu yüzünden ne yazık ki kadının, bazen iyi eğitim almasına rağmen iş haya­tın­dan uzak kalmasına sebep olabi­liyor. Bu yüzden iş hayatına atılan kadınlara tavsiyem; önce kendinize güvenin, başarıp başara­mamaktan ziyade çalışmaya odaklanın, insanların önyargılarını bilginiz ve çalış­kanlığınızla değiştirin, üretin ve ürettikçe ken­dinizi iyi hissedin. Kendinizi geliştirin, girişken olun, ışığınızı kimsenin söndürmesine izin verme­yin ve en önemlisi yetiştireceğiniz çocuklara “duru­şunuzla” iyi örnek olun.

Kadınlar Günü, kadınlara verilen değeri, anla­mı özellikle de emekçi ve yaratan kadınların gücünü daha iyi görmemize, takdir etmemize fayda sağlıyor. Bugünü kutlamak tabii ki önemli; fakat kadınların önemini yalnız­ca tek bir günle sınırlayamayız. Öncelikle bütün kadınların Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Kadınların birbirlerine destek olmalarını, iş birliğiyle yaklaşmalarını diliyorum.

0 (216) 527 80 80

www.berateknoloji.com.tr

Yorumlar (0)
15
açık