banner3

Biesse Group, Pandemi döneminde de hız kesmeden yatırımlarına devam etti

120 Ülkede 12 endüstriyel üretim alanı, 39 grup şirketi, 300’ün üzerinde mümessil ve seçkin bayi ağı ile hizmet sunan Biesse Group; ahşap, cam, taş, plastik ve metal işleme teknolojilerinde küresel çapta liderliğini sürdürüyor.

KADIN GİRİŞİMCİLER 09.03.2021, 11:31
Biesse Group, Pandemi döneminde de hız kesmeden yatırımlarına devam etti

Ağaç İşleme Makineleri Sektörü’nde Türkiye’de doğrudan Grup Şirketi vasıtasıyla hizmet veren ilk ve tek firma olma özelliği taşıyan Biesse Group, her yıl AR-GE çalışmalarına ortala­ma 14 milyon Euro yatırım yaparak sektörün gelişimin­de öncülük eden marka olma­yı başardı.

Mobilya, İnşaat, Denizcilik, Havacılık endüstrileri gibi birçok sektöre özel makine üretimi, entegre sistemler, yazılım gibi onlarca alanda hizmet sunan Biesse Group’un Türkiye Operasyon Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Yelda Akıncı ile şirketin çalışmalarını ve hedeflerini konuştuk.

Yelda Hanım, öncelikle sizleri tanıyabi­lir miyiz?

2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. Mezun olduktan sonra, aynı sektör­de daha önce Biesse Group’un Türkiye bayisi olan firmanın Servis Bölümü’nde Yedek Parça Satış Sorumlusu olarak çalışmaya baş­ladım. 2 yıl sonra Teknik Servis Koordinatörü oldum. Sonrasında Teknik Servis Müdürü, Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak tam 14 yıl farklı görev ve sorum­luluklarım oldu. Şu anda Biesse Türkiye’de Operasyon Direktörü olarak görev yapmakta­yım. Şirkette Satış Operasyon ve Satış Sonrası Teknik Servis dahil tüm operasyonel hizmet­lerden sorumluyum. Aynı zamanda Yönetim Kurulu üyesiyim. Evliyim, iki kızım var.

Şirketinizin kuruluş öyküsünden bahseder misiniz?

1969 yılında Giancarlo Selci tarafından kurulan Biesse Group; ahşapcam, taş, plas­tik ve metal işleme teknolojilerinde küresel bir liderdir. Makineler, entegre sistemler ve yazı­lımlar tasarlar, üretir ve satışını gerçekleşti­rir. Her yıl AR-GE çalışmalarına ortalama 14 milyon Euro tutarında yatırım yapmakta ve 200’den fazla tescilli paten­tin haklı gururu­nu yaşamaktadır. Haziran 2001’den bu yana Menkul Kıymetler Borsasında (STAR segmen­tinde) işlem gör­mektedir. % 100 Biesse Group şirketi olan Biesse Türkiye olarak; 2017 Mart ayından itibaren İstanbul Maltepe’de bulunan ofisimiz, 1500 m2’lik showroomumuz, çok fonksiyonlu eğitim alan­larımız, lokal servis ve yedek parça departmanlarımız, gümrüklü ve güm­rüksüz makine ve yedek parça depo­larımızı içeren 3000 m2’lik kampüsü­müzde 45 kişilik uzman ekibimizle müşterilerimize hizmet veriyoruz.

Hizmetleriniz ve sunmuş olduğunuz özel çözümlerden bah­seder misiniz?

Türkiye pazarında Ağaç İşleme Makineleri Sektörü’nde 45 kişilik uzman kadromuz ile Satış, Satış Operasyon, Satış Sonrası Teknik Servis hizmetle­ri vermekteyiz. Yerinde servis, uzaktan erişim, hızlı yedek parça temini ve tamamen Endüstri 4.0’a uygun olan IOT Sophia sistemimiz ile yedek parça ve ser­viste müşteri odaklı ve çözüm odaklı hizmetler sunuyoruz.

Kadın istihdamına önem veren bir kurumsunuz. Bu konu­daki çalışmalarınız nelerdir?

Sektörümüzün kadın yöne­tici ve kadın çalışan sayısı hem yurt dışında hem de yurtiçinde aslında olması gerekenden az. Ama bu sayı her geçen gün artı­yor. Son yıllarda Biesse Group da kendi içinde kadın yöneticilere ve kadın çalışanlara daha çok yer veriyor ve kadın çalışanların şir­ketlere getirdiği güçlü iletişim, dinamizm ve farklı bakış açılarına vurgu yapıyor.Biesse Türkiye’de top­lam 10 kadın çalışanımız var. Her biri önemli ve kritik farklı pozisyonlarda görev almakta ve hepsi kendi konusun­da çok başarılı. Kadınların iş hayatı ile aile hayatını dengeli bir şekilde yürü­tebilmeleri için ciddi bir özen ve gayret göstermeleri gerekiyor. Bunun için de daha planlı ve tem­polu çalışmak, güçlü iletişim kur­mak ve sabırlı olmak lazım. Bu anlamda da kadınların; zaman yönetimi, iletişim kurma, iş disiplini ve sorumlulukları yeri­ne getirme konularında gerçek­ten güçlü yanlarının olması gere­kir. Ben bu özelliklerin kadınları iş hayatında farklı ve güçlü kıldı­ğına inanıyorum.

“Türkiye ekonomisi ve pazarına güveniyor, yatırımlarımıza devam ediyoruz”

AĞAÇ İşleme Makineleri Sek­törü’nde Türkiye’de doğru­dan Grup Şirketi vasıtasıyla hizmet veren ilk ve tek firma­yız. Showroom hariç sadece Biesse Türkiye İstanbul Kam­püs’ün 2017 yatırım maliye­ti 25 milyon TL’dir. Tüm bu yatırımlarla, özellikle son 2 yıldır yaşanan zorlu piyasa koşullarına rağmen, küresel stratejik yatırımların odağın­da kalmaya devam eden Tür­kiye pazarına olan güveni­mizi ve duruşumuzu bir kez daha gözler önüne sermekte­yiz. 2 yıl öncesine kadar sadece ahşap sektöründe çalışmalarını sürdüren firmamız Biesse Türkiye, Plastik sektöründe de çalışmalarını başlatmıştır ve kısa sürede sektöründe lider firmaların çözüm ortağı olmuş­tur. Ahşap sektöründe olduğu gibi Plastik sektöründe de müş­terilerimizin ihtiyaçlarına cevap veren ve yeni teknolojik ürün­lerimiz ile üretime değer katan bir firma olmayı hedefliyoruz.

Kadınların sosyal ve ekonomik hayatın içinde eşit, onurlu ve saygın bir yeri olması gerektiğini, bunu gerçekleştirebilmek için de başta hükümet ve yerel yönetimler olmak üzere herkese büyük görevler düştüğünü düşünüyorum. Çalışan, üreten, emek veren Türk kadınları başta olmak üzere tüm dünya kadınlarına saygılarımı sunuyorum. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’müz kutlu olsun!

www.biesse.com/tr

0 216 528 58 00

Yorumlar (0)
15
açık