banner3

02.09.2023, 15:38

DOĞRU YATIRIM BÖLGESİ NASIL SEÇİLİR?

“Toprakta doğru yatırımı nasıl yaparız?” sorusu ve cevabın önemi her geçen gün artıyor.Daha önceki yazımda toprak yatırımı üzerinde karar vermenin çeşitli yönleri üzerinde durmuştuk. Yatırım kararımızı topraktan yana kullandığımız takdirde sıra “Doğru Yatırım Bölgesi Seçimi” yapmaya geliyor. Bu değerlendirmeyi yaparken şu hususları göz önünde bulundurmamız gerekmektedir:

    Yatırım yapılacak toprak;

   

1- Şehirlerin yakınında ve gelişmeye açık bölgelerde olmalı

    Daha önce de bahsettiğimiz gibi popülasyonun arttığı bölgelerde şehirlerin; konutlara, fabrikalara, sanayi sitelerine, yollara ve gelişime açık bölgelere ihtiyacı artacak. Bursa’da Nilüfer, Karacabey ve Mustafakemalpaşa gibi bölgeler buna örnek olarak verilebilir. Bu durumda gelişimle birlikte topraklar değer kazanacak. Bu da doğru yatırım olacaktır.

    

2- Ulaşımı kolay bölgeler ve nüfus artışı değerlendirilmeli

    Yatırım yapılacak bölge için ulaşım ağı ne kadar güçlü ve nüfus artışı oranı ne kadar fazlaysa değer artışı da o kadar hızlı ve yüksek olacaktır. Bunun için Balıkesir;  orta vadede 1915 Çanakkale Köprüsü ve Çanakkale-Balıkesir otoyolu, demiryolu ağları, İstanbul - İzmir otoyolu, Marmara Denizi ve Ege Denizi bağlantıları nedeniyle, Marmara ulaşım ağının kuvvetli olduğu bir şehir olarak ön plana çıkmaktadır.

      

3- Sanayisi güçlü olan şehirler değerlendirmede ön planda olmalı

     Sanayisi güçlü şehirler genellikle hızla büyür, yeni sanayi alanları ve kentleşme talepleri artacağı için toprak da değer kazanacak ve yatırımcısına kazandıracaktır.

  

4- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ya da Belediyeler tarafından planlaması yapılmış olan bölgeler seçilmeli 

   Bu bağlamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığının veya belediyelerin hazırladığı 1/100.000 ya da 1/1000'lik planlarla şehirlerin gelişim bölgeleri tespit edilir ve planlamalar o doğrultuda yapılır. Bu bağlamda hangi bölgede sanayi tesislerinin kurulacağı, hangi bölgede kentleşmeye izin verileceği ve ulaşım ağlarının planlamaları yapılır. Bu planlamanın yapıldığı bölgelere yatırım yapmak doğru yatırım olarak değerlendirilir.

      

5- Ulusal ve yerel projelerin yakınında ya da içinde bulunmalı

  Ulusal devlet desteğinin olduğu ya da bizzat devletin kendi projelerini yapmayı planladığı bölgeler  ya da yerelde belediyelerin planlamalarının olduğu bölgelerdeki seçimler bu anlamda önem kazanmaktadır. Ulusal çerçevede sayabileceğimiz yerli otomobil üretim üssünün yapılması planlanan Gemlik'teki fabrika arazisi ve çevresi bir örnek olabileceği gibi Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin planladığı ve devletin desteğini yansıttığı  Bursa Sanayi ve Ticaret Odasının da önemsediği (TEKNOSAB ) Bursa Teknoloji Sanayi Bölgesi de buna bir örnek olarak verilebilir.

  Tüm bu ipuçlarını birleştirip değerlendirmeleri kendi başınıza yapabileceğiniz gibi konusunda uzman bir profesyonelden de destek alabilirsiniz. 

   Hayallerinizin gerçeğe dönüşmesini dilerim.

Yorumlar (0)
15
açık