banner3

“40’ın üzerinde ülkede onun renkleri var” SAN DECO

1965 yılında %100 yerli sermaye ile kurulan iç, dış cephe boyaları ve kaplamaları alanında faaliyet gösteren San Deco, Kocaeli Dilovası ve Cezayir’de toplam 11 bin m2 alana kurulu 2 tesisiyle üretim gerçekleştiriyor.

KADIN GİRİŞİMCİLER 08.03.2021, 20:10
“40’ın üzerinde ülkede onun renkleri var” SAN DECO

Türkiye’nin ilk efekt boya ve kap­lamaları üreticisi unvanının sahi­bi olan San Deco, 4 kıtada 40’tan fazla ülkeye yaptığı ihracatla, Türk kimya ve yapı sektöründe ülkemi­zi gururla temsil eden markaların başın­da geliyor.

Sektörün gelişimine katkı sağlamak adına, 2017 yılında Türkiye’de bu alanda ilk olan “Tasarım Akademisini” kurduklarını belirten San Deco Yönetim Kurulu Başkanı Gülperi Odabaş, bugün % 25’in üze­rinde kadın çalışan istihdam oranı ile erkeklerin yoğun olduğu bir sektörde varlığını başarıyla sür­dürdüklerinin altını çizdi.

Yaptığı Ar-Ge çalışmaları ve sektöre kazandırdığı yenilikler­le birçok ödüle layık görülen San Deco’nun Yönetim Kurulu Başkanı Gülperi Odabaş ile çalışmalarını konuştuk.

Markanızın kuruluş öyküsünden bah­seder misiniz?

San Deco olarak %100 yerli sermaye ile mekânlara şık ve modern dokunuşlar sun­mak için 1965’te yola çıktık. Öncelikle sek­töre iç ve dış cephe boya ve kaplamala­rı ile adım atıp 90’lı yıllarda bir atılım ile Türkiye’nin ilk efekt boya ve kaplamalar üreticisi olduk. Yine aynı yıllarda ilk yurt dışı satışlarımızla birlikte ihracatçı kimliği­ne sahip olduk. İhracat odaklı markamıza günümüzde yurt içi yatırım ve yapılanma­mızı da ekleyerek bugün, Kocaeli Dilovası ve Cezayir’de toplam 11 bin m2 alana kurulu 29 bin ton üretim kapasitesine sahip 2 tesi­simizle birlikte ülkemize ve 4 kıtada 40’tan fazla ülkeye ulaşmanın gururunu yaşıyoruz.

Ürün gruplarınız ve kullanım alanlarından bahseder misiniz?

Ürün gamımızı ana hatlarıyla Efekt boya ve kaplamalar, iç ve dış cephe boyaları ve kaplamalar, fonksiyonel boyalar olmak üzere dört ana grupta toplayabiliriz. Odak noktamız olan efekt boya ve kaplamalar­dan kısaca bahsetmek gerekirse, nano boyut­taki gerçek metali sıvı olarak duvara işleye­bildiğimiz kaplamamızdan, mermer efektli, doğal ve antik taş efektli kaplamalara, özel metalik sedef kadife efektli duvar boyasına, pas efekt boyadan özel parçacıkları ile gra­nit efektli boyalara kadar daha sayamadığım birçok ürünümüzle tüketicilere çok geniş bir skala sunuyoruz. Sürekli gelişen Ar-Ge’miz ve inovatif ürünlerimizle kendimizi sürek­li yeniliyor ve sektörde sürdürebilir bir gelecek için adımlarımızı perçin­liyoruz.

Sektörünüzde yapmış olduğunuz ar-ge ve inovasyon çalışmaları markanıza ve siz­lere birçok ödül kazandırdı. Bu ödüller nelerdir?

Yapı sektörünün itibarlı ödül prog­ramlarından olan Altın Çekül’de mikro­nize saf metal tozları içeren ve sıvı metal duvar dekoratif kaplamamız Metalium Effect ile yapıda inovatif dekoratif boya ödülünü kazandık. Yine aynı ödül prog­ramında “Çocuklarımızın Geleceği Ustalıkla Şekillensin” projemiz ile pazarlama kategorisinde en iyi sek­törel eğitim projesi ödülüne layık görüldük. Hem ürünlerimiz hem de sosyal sorumluluk projelerimizle parlamak gerçekten onur verici.

“Son yıllarda kadın istihdam oranımızı %25’in üzerine çıkardık”

San Deco bugün % 25’in üzerinde kadın çalı­şan istihdam oranı ile erkeklerin yoğun olduğu bir sektörde varlığını başarıyla sür­dürüyor. Kurum olarak kadın işgücünün gelişimine ve istihdamına dönük pozitif bir tavır içindeyiz. Yönetim kuruluna bağlı 10 üst düzey yöneticimizden 6’sı kadın ve şahsen kadın yöneticilerimizin her anlamda şirke­te çok önemli katkılar sağladığını her daim deneyimliyorum. Pandemi döneminde dahi işe alımlarımız devam ediyor. 2025 yılı şirket hedeflerimiz arasında kadın çalışan istihdamına daha çok katkı sağlamaya dönük proje çalışmalarımız sürüyor.

“Mimarlar bulunduğumuz sektörün en önemli oyuncuları.”

Aktivitelerimizin önemli bir kısmını mimar etkileşimlerine ayırma konusunda özen gösteriyoruz. Geleceğimizi inşa eden mimarla­rımız için biz de inşa etmelerinde yardımcı ola­cak materyalleri, sunum elemanlarını, ürün­lerimize dair yazılı ve dijital yayınları, iş birlik çalışmalarını, özel programları sürekli hale getirmeye çalışıyoruz. Mesela yakın zamanda lansmanını yapacağımız ülkemizin önemli 100 den fazla mimar ve mimarlık ofisleri ile sektö­rümüzün renklerini ve bakış açısını etkileye­cek bir çalışma yaptık. Mimarlar olan çalışma­larımız ve onlar için yapacağımız çalışmalar için heyecanlıyız.

Şirketinizin yürüttüğü sosyal sorumluluk projeleri var mı? Varsa ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

San Deco Tasarım Akademisi ve Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı (TEGV) iş birliğiyle ülke­mizin geleceği olan çocukların yaşamında artı değerler yaratmak hedefiyle yeni bir Sosyal Sorumluluk Projesi başlattık. Haziran 2020 tar­ihi itibariyle San Deco Tasarım Akademisinde eğitime katılan her katılımcı için bir çocuğa 1 yıllık nitelikli eğitim desteği sağlıyoruz. Bunun yanı sıra Duvarın Ötesinde yarışmamızla genç mimar adaylarına mekân ve boya ilişkisini deneyimleyebilecekleri yeni ufuklar sunuyoruz.

Kahraman Kadınlarımızın desteği ile kurulan bu güzel ülkemizde başta annelerimiz olmak üzere tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu

www.sandeco.com.tr

0216 575 56 56

Yorumlar (0)
15
açık