Özak’tan Göktürk’e ikinci proje geliyor

Gayrimenkul sektöründe lüks projeler üreten Özak GYO, Göktürk’te ikinci projesi Özak Göktürk-2’yi satışa çıkardı. 67 konuttan oluşan butik projeden 900 milyon ila 1 milyar TL’lik hasılat bekleniyor.

YENİ PROJE 31.03.2022, 11:07
Özak’tan Göktürk’e ikinci proje geliyor

Bölgede yer alan 157 konutluk ilk projesini teslim eden Özak GYO, Göktürk-1 projesinden 900 milyon TL hasılat elde etti. Şirket, şimdi de Özak Göktürk-2 projesinin satışına başladı. 10 dönüm arazi üzerinde konumlanacak olan Göktürk-2 Projesi kapsamında 67 daire hayata geçirilecek. İnşaatı süreci başlayan projenin 15 ay içinde teslim edilmesi planlanırken; projede m2 satış fiyatları 50 bin TL’den başlıyor

Satışlar ‘filtre yöntemiyle’ yapılacak

Projeyle ilgili bilgi veren Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, az katlı, aile hayatına uygun Göktürk 1 projesinde olduğu gibi Göktürk 2’de de herkese satış yapmadıklarını, burada da bir filtre yöntemine gittiklerini söyledi.

Yabancılardan talep olmasına rağmen satış yapmadıklarını aktaran Akbalık, “Parası dahi olsa kişi proje profiline uygun değilse daireyi satmıyoruz. Referanslı satış yaptık. Çünkü projede kendine özgü bir komünite oluşturmaya çalışıyoruz. Daha duyuru yapmadan Büyükyalı ve ilk projeden daire alanlar Göktürk 2’den de aldı. Halihazırda 12 daireyi sattık” dedi.

Göktürk 2 Projesinden 1 milyar lira satış geliri beklediklerini söyleyen Akbalık, “Bugüne kadar çok sayıda nitelikli projeyi hayata geçirdik. Tüm projelerimizde, verdiğimiz sözlerden çok daha fazlasını zamanından önce yerine getirdik ve sektörün referans aldığı işlere imza attık. 157 konutun bulunduğu Özak Göktürk’te tüm konutları sattık ve erken teslim ettik. Şimdi de Özak Göktürk-2’de satışlara başlıyoruz. Aile yaşamına hitap eden projemizde yine referansla satış yapacağız.  Göktürk bölgesindeki yeni projemizde, 10 bin 500 metrekarelik bir arazide, 143 metrekareden başlayan ve 280 metrekareye kadar çıkan, 67 butik dairede teras alanları, orman manzarası ve şehrin tüm imkanlarını bir arada sunacağız. Hedefimiz 2023 yılında teslimatları gerçekleştirmek. Projemizde metrekare fiyatları 50 bin liradan başlıyor. İlk projemizde ise 20-22 bin seviyesinden satışa başlamıştık. Artan maliyetler nedeniyle fiyatlar bu noktaya geldi” diye konuştu.

İnşaat sektöründeki en önemli gündemin artan maliyetler olduğunu belirten Akbalık, “Sektörün önde gelen oyuncuları öngörülemeyen bir piyasada iş yapmakta zorlandıklarını dile getiriyor. Malzeme üreticileri artan enerji maliyeti, salgın ve savaş kaynaklı tedarik sıkıntılarına dikkat çekse de, gayrimenkul firmaları yapılan zamların fahiş olduğu görüşünde. Son 2 yılda çimento ve demirde 5 kat fiyat artışı oldu. Bu oranda bir artışın açıklaması olamaz. Fiyat baskısı üretim yapmamızı engelliyor. Ben konut geliştirici olarak, demire çimentoya gelen zammın yarısı oranında fiyat artışına razıyım. Büyük proje yapma isteğimiz de yok. Butik projeler geliştiriyoruz” dedi.

Konutta fiyat artışının kaçınılmaz olduğunu belirten Akbalık, “Balon var dediler, şimdi stokta konut kalmadı. Bu nedenle de 2. el satışlar arttı. Önümüzdeki günlerde orada da arz azalacak. Yeni üretim yeni maliyetle yapılacağı için bugüne göre daha pahalı olacak” şeklinde konuştu.

“Konut fiyatları yüksek değil”

İnşaat maliyetlerindeki artışlara da dikkat çeken Akbalık, “Çimento ve demir gibi girdi maliyetleri son bir yılda 5 kat arttı. Malzemeciler ihracatta artan lojistik bedelini de bize yüklüyorlar. Buna karşı konut fiyatları nasıl dirensin? Konutta fiyatlar da yüzde 120 yükseldi. Diğer yandan arazi fiyatları da artıyor. Tüm bu şartlarda inşa edilen konutların fiyatları gerçekten yüksek değil.” dedi.

Yorumlar (0)