banner3

Gerçekleştirdiği Satışlarla İnşaat Sektörüne Nefes Aldırıyor

Son yıllarda yabancıya gayrimenkul satışı alanında rekor üstüne rekor kırılıyor. İlk başta dünyanın sadece belli başlı ülkelerinden yabancılar Türkiye’den konut alırken bugün dünyanın onlarca farklı ülkesinden binlerce insan Türkiye’den ev sahibi oluyor. Tabi bu başarıda kamuda alanında yapılan düzenlemelerin yanında gayrimenkul satış ve pazarlama şirketlerinin de katkısı çok büyük.

RÖPÖRTAJ 10.01.2021, 14:43 10.01.2021, 14:50
Gerçekleştirdiği Satışlarla İnşaat Sektörüne Nefes Aldırıyor

Kurdukları network ve gerçekleştirdikleri tanıtım çalışmalarıyla Türkiye’yi dünyanın yüzlerce ülkesinde bilinir hale getiren bu şirketler gerçekleştirdikleri satışlarla da Türkiye ekonomisine ciddi katkı sağlıyor. LessMore Proje Kurucusu ve Ceo’su Zeki Kemal Oğuz, gerçekleştirdiği binlerce konut satışıyla hem ülke ekonomisine katkı sağlayan hem de inşaat şirketlerinin pazarlama sorunlarını ortadan kaldıran önemli bir isim.

Zeki Kemal Oğuz hem eğitimini sürdürmek hem de çalışmak için gittiği Amerika’da bin bir zorluğun ardından çok uluslu gayrimenkul şirketlerinde başarılı işlere imza atmış bir girişimci. 17 yıllık yurt dışı profesyonel kariyer yolculuğunu çok sevdiği ülkesine katkı sağlamak için nokta koyan Oğuz bugün Türk inşaat sektöründe ilkleri gerçekleştiriyor.

2017 yılında Türkiye’ye döndükten sonra satışını gerçekleştirdiği binlerce konutla inşaaat sektöründe adından başarıyla söz ettiren Zeki Kemal Oğuz ile Lessmore’nin bugünlere geliş serüvenini ve gayrimenkul sektörünü konuştuk.

Zeki Bey, güzel bir başarı öyküsünün sahibisiniz. Amerika’da başlayan profesyonel iş hayatınızı Türkiye’de bir çok ilke ve başarıya imza atarak sürdürüyorsunuz. Sizi biraz yakından tanıyabilir miyiz?

Ben 1975 yılında İstanbul’da doğdum. Türkiye’de iktisat ve ekonomi alanında aldığım eğitimlerin ardından yurt dışına çıkarak dünyada yaşanan gelişmeleri daha yakında görmek ve tecrübe etmek istedim. 2000 yılında Amerika’ya gittim. Zor bir süreçti, farklı bir kültürde alışık olduğunuzun dışında bir iş yaşantısı içerisinde var olmaya çalışmak hiç de kolay değildi. Fakat ben zorluklarla mücadele etmeyi seven birisiyim. Hayatta hiç havlu atan, pes diyen birisi olmadım.

Amerika’da aynı zamanda eğitimime de devam ettim. Ne iş yapıyor olursanız olun eğitimini almak son derece önemli. Los Angeles da UCI’da ve National Üniversitesinde Uluslararası ilişkiler ve real estate alanında eğitim aldım. Ayrıca Amerika’da ki işleyiş Türkiye’de ki gibi değil. Amerika’da eğitim almadan ve devletin düzenlediği sınavları geçmeden hiçbir inşaat firmasında veya gayrimenkul danışmanlık şirketinde çalışamazsınız. Hatta bu sınavları bir kez geçmeniz her şeyi bitirmiyor ve her yıl düzenlenen sınavlara katılıp yeniden belgenizi almanız gerekiyor. Yoksa çalışma hayatınızı devam ettirmeniz mümkün değil.

Amerika’da ki mücadelemiz ve gayretimiz zaman içerinde meyvesini verdi ve sektörüne liderlik eden çok uluslu faaliyetleri olan Amerikan şirketlerinde yönetici pozisyonlarında kariyerimi sürdürdüm.

2000-2017 yılları arasında Hawaii, Los Angeles ve Chicago’da Amerika’nin en buyuk insaat ve proje yönetimi firmalari arasinda yer alan AIMCO ve sonrasında Western National Grup ve Draper and Kramer bünyesin de çalıştım. 

Türkiye macerası nasıl başladı? LessMore Proje nasıl doğdu?

Amerika’da çok parlak ve başarılı bir kariyerim vardı. Fakat insan yine de doğduğu topraklara dönmek ülkesi için bir şeyler yapmak istiyor.2017 yılında dönme kararı aldım ve İstnbul’a gelerek LessMore’nin temellerini attım.

İnşaat sektörü sizi kırdığınız satış rekorlarıyla tanıyor biliyor. Bu konuda ödülleri olan ün sahibi birisiniz. Bu başarıya nasıl ulaşıldı?

Tek kelime ile söyleyecek olursam “sevgi”derim. Çünkü biz ekip olarak işimizi severek yapıyoruz. Çalışırken yorulmak nedir bilmeyen, işi ve müşterisi için en iyisine ulaşma amacında olan bir ekibiz. Biz ilk başladığımızda ekibimiz sadece 5 kişiden oluşuyordu fakat çıkan neticeye bakıldığında 25-30 kişilik ekiplerin aldığı sonuçların bile üzerinde sonuçlar alıyorduk.

Yarışa nasıl başladınız peki?

Tabi ki yarışa, yıllardır Türkiye’de faaliyet gösteren rakiplerimizin çok gerisinde başlamıştık. Bu anlamda ilk 6 ay ticari ve teknik fizibiliteler ile Türkiye’deki gayrimenkul sistemini yurtdışıyla kıyaslama ile geçirdik.

Altyapımızı Rusya’dan Ortadogu’ya Afrika’dan Amerika’ya uzanan çekirdek satış kadrosu ile güçlendirdik. Ortadoğu’dan Asya’ya, Avrupa’ya dünyanın birçok ülkesinde fuarlara katıldık hem gözlemlerimizi hem de network ağlarımızı güçlendirdik. En önemlisi kendi crm yazılım altyapımızı oluşturduk.

Değişik fonksiyonlardaki insanların bir araya gelerek kendilerine verilen hedefler çerçevesinde kendi önceliklerini belirleyip organize olabildikleri ve karar alabildikleri çok hızlı refleksleri olan profesyonel bir ekip kurmayı başardık.

Merkezden sınırlı bir eğitim ve stratejilere sahip olan  bır kisinin  emir komutası altında birbirine benzerleri deneyerek farklı sonuçları beklemek yerine merkezi aşağıya çekip çalışanların enerjisini ve sonuca ulaşma yeteneklerini en üst seviyeye çıkarabilmemiz başarımızdaki en büyük etken oldu.

Ekonomist dergisinin düzenlemiş olduğu Real Estate Yıldızları etkinliğinde en çok satış yapan firma ödülüne ekibimizin layık görülmesi bu anlamda bizleri çok gururlandırdı Türkiye’de devam eden uzun mesaili çalışmalarımız da bu ödülle taçlandırmış oldu. Elbette ki cok mutluyuz. Bu ödül aynı zamanda insan odaklı çalışmalarımızın dışında çalıştığımız markalı konut projelerinin de kalitesini ve çalıştığımız konut üreticileri ile karşılıklı olarak doğru tercihler yaptığımızı gösterdi.

Lessmore Az Ama Öz Demek.Peki neden Lessmore Proje?

Firmalar ve yöneticiler her zaman üretkenliği yüksek tutmanın yollarını ararlar ve son dönemdeki ekonomik durağanlık bu ihtiyaçlarını tamamen pekiştirdi. LESSMORE proje olarak az ama öz mottomuz ile üretkenliği ve kârı nasıl artıracağımıza dair proje sahiplerine sadece bakış açısı değil sonuçlar sunuyoruz.

Amerika’da ve uluslararası platformlarda gayrimenkul&konut sektörünün önde gelen devlerinde  test ettiğimiz başarılı programları çalıştığımız konut üreticileri ile paylaşıyoruz. Uluslararası uzman kadromuz ile her büyüklükteki gayrimenkul konut projelerinde uygulayabileceğimiz yeni trendler sunuyor sadece satış cirosu ile değil yepyeni bir işleyiş ile teknolojiyi ve otomasyonu lehlerine çevirmelerini sağlıyoruz.

En önemlisi satış yap gerisini üretici düşünsün mantığı ile değil tüm satış sonrası hizmetlerde, tahsilatlardan, sözleşmelere, muhasebe çalışmalarından, hukuk hizmetlerine, vatandaşlık paketlerinden, daire teslimatlarına, müşteri memnuniyet kontrollerine kadar tamamını  talep edilmesi halinde kendi operasyonumuzun içerisinde minumum maliyetler ile en karlı ve en kısa sürede özveri ile gerçekleştiriyoruz.

Yorumlar (0)
15
açık