Yapım çalışmaları süren ‘Yeni Tokat Havalimanı’nda sona gelindi

Yapımına 2018 yılında başlanmış olan Yeni Tokat Havalimanı inşaatında sona doğru geliniyor.

KAMU YATIRIMLARI 24.11.2021, 11:45
Yapım çalışmaları süren ‘Yeni Tokat Havalimanı’nda sona gelindi

Tokat- Turhal karayolu Pazar kavşağında 1995 yılında inşa edilen Tokat havalimanı, 2001 yılında bazı sorunlar nedeniyle uçuşlara kapatılmıştı. Havalimanı 2006 yılında tekrar hizmete alınmasına rağmen 2008 yılında yine uçuşa kapatıldı. 2010’da tekrar uçuşlara açılan Tokat havalimanı 2017 yılına kadar kesintisiz hizmet verdi. 2018 yılında da Tokat’ta yeni havalimanının yapımına başlandı.

Pist ve altyapı sorunları sebebiyle orta ve büyük gövdeli uçakların iniş yapamadığı Tokat havalimanının yakınlarında bulunan Küçükbağlar köyü camiinin minaresi de uçuş güvenliği için risk oluşturduğu gerekçesiyle 2008’de kısaltılmıştı.

Eski havalimanı sahasının yanında 2018 yılında başlanmış olan yeni havalimanı inşaatı ise büyük ölçüde tamamlandı. İnşaatın tamamlanıp hizmete alınmasıyla birlikte büyük gövdeli uçaklar ve kargo uçakları da yeni havalimanına iniş yapabilecek.

Yeni Tokat havalimanı altyapı projesi kapsamında pist, apron, taksi yolu, çevre güvenlik duvarı, çevre güvenlik yolu, hava seyrüsefer yardımcı istasyonu imalatları tamamlandı.

Üst yapı ikmal projesi kapsamında ise iç ve dış hatlar, yolcu salonları ve VİP salonun bulunduğu terminal binası, ARTT istasyonu, ısı merkezi, güç merkezi, garaj binası ile nizamiye binalarında da imalat çalışmaları devam ediyor. Tokat’ın yeni havalimanının kule inşaatı çalışmaları da tamamlanmak üzere.

Yorumlar (0)