Varnalı Konutları Kentsel Dönüşüm Projesi'nin temel atma töreni yapıldı

Silivri Belediyesi önderliğinde SİYTAŞ ve Saral İnşaat tarafından hayata geçirilen Varnalı Konutları Kentsel Dönüşüm Projesi için temel atma töreni gerçekleşti.

KAMU YATIRIMLARI 12.11.2021, 14:23 12.11.2021, 17:28
Varnalı Konutları Kentsel Dönüşüm Projesi'nin temel atma töreni yapıldı

Riskli yapı olduğu için Bakanlık tarafından yıkım kararı alınan ve yıkım işlemi Ocak ayında Silivri Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Varnalı Konutları’nda kentsel dönüşüm için önemli bir adım atıldı.

Silivri Belediyesi tarafından Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında alınarak SİYTAŞ ve Saral İnşaat işbirliği ile inşaat başlanan konutlar için temel atma töreni gerçekleştirildi. Yeni Mahalle’de 5 blok ve 122 daire olarak inşaatına başlanan konutların ilk harç törenine Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, Saral İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saral, Saral İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Saral, Varnalı Konutları sakinleri, STK temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Tören esnasında bir konuşma gerçekleştiren SİYTAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Bıçak, “Şirketimiz, Silivri İnşaat Yatırım San. ve Tic. A.Ş.’nin sermayesi % 100 Silivri Belediyesine ait olup, Belediye Başkanımız Sayın Volkan Yılmaz’ın direktifleri ile 15.09.2020 tarihinde kurulmuştur. Şirketimiz hiçbir kâr amacı gütmemektedir. Önceliğimiz ilçemizde yaşanabilecek olası bir depremde yıkılma tehlikesi bulunan riskli binaların yenilenmesine katkıda bulunmak ve öncülük etmektir. Bu amaçla riskli yapı oldukları belirlenen Varnalı Konutları malikleri ile 26.03.2021-23.08.2021 tarihleri arasında sözleşmeler imzalanarak buradaki konutların yenilenmesi işini şirketimiz üstlenmiştir. Varnalı Konutlarında 68 daire ve toplam 93 malik bulunmaktadır. Bunlardan 65 daire sahibi ile sözleşme imzalanmış 3 daire sahibi ile ilgili veraset intikal ve vasi atanması gibi hukuki süreçler şirketimizce takip edilmektedir. Yeni projemiz, 5220,28 m2 arsamız üzerinde 5 blokta toplam 122 adet daire, 631 m2 toplam alanlı 7 adet ofis ve işyerlerin ile 130 adet araçlık otopark alanından oluşmaktadır. Toplam inşaat alanımız 16 638 m2’dir. Dairelerimiz 2+1 olarak ve net alanı 80 m2, brüt alanı 110 m2 olarak projelendirilmiştir. Şirketimizin de kuruluş amacı doğrultusunda gerçekleştireceği ilk proje olması nedeniyle bizler de en az Varnalı Konutları sahibi hemşehrilerimiz kadar heyecanla inşaatın en kısa sürede tamamlanması için çalışmaktayız. Kat malikleri ile yaptığımız sözleşme gereği dairelerin teslim tarihi inşaatlara ilişkin yapı ruhsatlarının alınmasından sonra 18 ay olarak belirlenmiştir. Yapı Ruhsatlarını 15 Ekim 2021 tarihinde Belediyemizden almış bulunuyoruz. Bu tarihten itibaren de şirketimizin denetimi ve sorumluluğunda inşaatların yapımına başlanmıştır. Dairelerimizi en geç sözleşmeye uygun olarak 15 Nisan 2023 tarihinde teslim etmeyi planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Silivri’de devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları ve afet öncesi hazırlıklara yönelik açıklama yapan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz ise konuşmasında,  “Bugün Silivri’nin en eski sitesi olan Varnalı Konutlarının bulunduğu alandayız. Burada belediyemize ait küçük bir alanda var. Site sakinleri ile bir araya geldiğimizde, ‘Belediyemizin şu anki mali durumu burayı yapmaya uygun olmayabilir. Eğer siz bir müteahhitle anlaşırsanız size söz veriyorum çok düşük bir bedelle meclis üyelerimizi de ikna ederek bu arsayla ilgili yardımı yapacağım.’ dedim. Ama hiçbir müteahhitle anlaşma sağlanamadı. Bu görüşme ve mahkeme süreçleri bir buçuk yılı buldu. Son olarak Silivri Belediyesi olarak sizlere bir söz verdik. Katacağınız katkı ile burasını Silivri Belediyesi olarak ben size yapacağım dedim. O günkü demir ve çimento fiyatlarının bugün daha yüksek olmasına rağmen bizim sözümüzün devlet sözü olmasından hareketle, ‘Sözümüzden bir adım geri atmayacağız.’ dedik. Silivri’de bulunan bütün müteahhit firmalara teklif mektubumuzu yolladık. Gelen tekliflerden olumlu bir sonuç alamadık. Bu projenin altına girecek, kar etmeyecek, belki de büyük bir ihtimal ile zarar edecek, bu projeyi sosyal sorumluluk projesi olarak görecek bir babayiğit istedik ve o babayiğit de Saral ailesi olarak karşımızda duruyor. Saral ailesine, Mustafa Saral Bey’e, Silivri’de yaşayan bütün hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Saral İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saral ise törende gerçekleştirdiği konuşmasında “Biz bu işin reklamında değiliz. Sosyal sorumluluk projesi olarak bakıyoruz. İnsanlar evlerine girdiği zaman yaşayabildiği şeyleri düşünmesi lazım. Akşam ne yiyeceğini, sosyal donatı alanında ne yapacağını düşünecek. Hayat riskini düşünmemesi lazım. Biz Saral İnşaat üç kuşaktır bunun için varız. Saral ailesi olarak bize bu imkânı verdiğiniz için size sonsuz minnettarız. Yakın zamanda da anahtar tesliminde sizleri burada ağırlarız inşallah” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)