120 Milyar TL'lik dönüşüm geliyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kartal Orhantepe Mahallesi'nde ‘Büyük Dönüşüm Projesi Temel Atma Töreni'ne katıldı. Bakan Kurum konuşmasında “Şu anda ülkemizin dört bir yanındaki şantiyelerde 120 milyar lira yatırımla, 350 bin kentsel dönüşüm ve sosyal konutumuzu hızla dönüştürüyoruz” dedi.

KAMU YATIRIMLARI 15.04.2022, 21:19
120 Milyar TL'lik dönüşüm geliyor

Bakan Kurum, 955 konutluk Kartal Büyük Dönüşümü projesinin 150 bağımsız birimin temel atma töreninde gerçekleştirdiği konuşmasında “Cumhurbaşkanımızın 2012 yılında ortaya koydukları vizyonla ‘Türkiye’nin Her Yerinde Kentsel Dönüşüm’ çalışmalarımızı başlattık. Bugüne kadar 3 milyon konutumuzu dönüştürdük. Böylelikle 12 milyon vatandaşımızın hayatını güvence altına aldık. Şu anda ülkemizin dört bir yanındaki şantiyelerde 120 milyar lira yatırım bedeliyle, 350 bin kentsel dönüşüm ve sosyal konutumuzu hızla dönüştürüyoruz” ifadelerini kullandı.

İstanbul’un deprem ve kentsel dönüşümden daha öncelikli bir gündeminin olmadığını kaydeden Bakan Kurum, “Ne yazık ki ülke topraklarımızın % 66’sı deprem riski altında ve nüfusumuzun % 71’i bu alanlarda yaşıyor. Sadece 100 yılda 80 bin kardeşimizi depremler nedeniyle kaybettik” diye konuştu.

“11 bin konutluk projemizin müjdesini verdik”

Hedeflerinin 2035 yılına kadar Türkiye’nin deprem riski olan bölgelerinde kentsel dönüşüme girmemiş hiçbir binanın kalmaması olduğunu dile getiren Bakan Kurum, “Halihazırda İstanbul’da 39 ilçede sahada 140 bin konutun inşasına süratle devam ediyor. Dün iftarda Fikirtepe’de evlerine kavuşan vatandaşlarımızla bir aradaydık. Hem yeni yuvaları hayırlı olsun dedik hem de toplam 11 bin konutluk projemizin müjdelerini verdik. Şimdi Kartal’ımızda; bir güzel işe daha imza atıyoruz” şeklinde konuştu.

“Orhantepeli kardeşlerimize bir müjdemizi daha var”

Kartal Orhantepe’de; Yapı İşleri Genel Müdürlüğü eliyle; toplam yatırım değeri 650 milyon lira olan, 811 konut ve 144 dükkân olmak üzere 955 bağımsız bölümün yapımına başladıklarını belirten Bakan Kurum, “Şu anda 805 bağımsızın birimin inşaat çalışmalarına sahada devam ediyoruz. Bugün de kalan 150 bağımsız birimin temellerini atıyoruz. Tüm konutlarımızı ve dükkânlarımızı 2023 yılında teslim edeceğiz. Orhantepeli kardeşlerimize bir müjdemizi daha var. Ada bazlı dönüşüm içerisinde yer almayan, ancak parsel bazında kalan 400 hak sahibi kardeşimizin yıktıkları her binanın da yerine yenisini yapıyoruz. 500 milyon yatırım bedeliyle, 23 binada 500 dairemizin inşaatlarına bu yıl içerisinde başlayacağız, 1 yıl içerisinde tamamlayacağız. Bu konutlarımızı da eklediğimizde Kartal Orhantepe’nin dönüşümünde 1500 konut sayısına ulaşacağız” değerlendirmelerinde bulundu.

Yorumlar (0)