banner3

Yapı Merkezi, Tanzanya’da 1.9 milyar dolarlık projeye imza atıyor

Yapı Merkezi, Tanzanya'da, Makutupora’dan Tabora’ya uzanan demiryolu hattının 3. faz çalışmalarını üstlendi. 46 ayda teslim edilmesi planlanan demiryolunun proje bedeli ise 1.9 milyar dolar.

YURT DIŞI YATIRIMLARI 04.01.2022, 14:49
Yapı Merkezi, Tanzanya’da 1.9 milyar dolarlık projeye imza atıyor

Darüsselam ile Mwanza’yı birbirine bağlayacak olan 1.211 km’lik demiryolunun 3. fazı olan Makutupora-Tabora Standart Hat Elektrikli Demiryolu Tasarım ve İnşası Projesi için, Tanzanya Başkanlık Ofisi’nde gerçekleştirilen imza törenine Tanzanya Cumhurbaşkanı Samia Suluhu Hassan, Tanzanya Darüsselam Büyükelçisi Dr. Mehmet Güllüoğlu ve Yapı Merkezi İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erdem Arıoğlu da katılım sağladı.

Uzunluğu yaklaşık  olarak 358 km olan LOT 3 projesinin imza töreninde konuşma gerçekleştiren Arıoğlu, “Afrika’da bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz bir çok başarılı projeye bugün bir yenisini daha ekliyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tanzanya’da gerçekleştirmekte olduğumuz, Doğu Afrika’nın en hızlı tren hattı, Darüsselam-Mwanza Demiryolu’nun Darüsselam’dan Makutupora’ya kadar uzanan 705 km uzunluğundaki ilk iki kısmının da yapımını şirketimiz üstlenmişti. Tanzanya Demiryolları yetkilileri Yapı Merkezi’nin titizliği ve iş kalitesinden büyük bir memnuniyet duydular ki Tanzanya Cumhuriyeti’nin bu çok önemli demiryolu hattının bir bölümünü daha bizlere emanet ettiler. Bugün 3. fazını imzaladığımız projenin çok yakında 167 km’lik 4. fazı için imza atacağımızın müjdesini de vermek isterim. En büyük mutluluğumuz böyle dev bir proje ile ülkemize ciddi bir döviz girdisi sağlayarak ekonomimizin güçlenmesine katkıda bulunacak olmamızdır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
15
açık