banner3

Çimento fiyatlarına zam bekleniyor

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, 2022 yılının ilk aylarında çimento fiyatlarında artış beklediklerini belirtti.

YAPI MALZEMELERİ 04.01.2022, 16:06
Çimento fiyatlarına zam bekleniyor

Çimento fiyatlarında yaşanan artış uzun bir süre sektörün gündemini meşgul etmiş ve tartışmalar yaşanmıştı. 2021’in son haftalarında döviz kurlarında yaşanan düşüşle birlikte çimento fiyatlarında indirim beklenirken, İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu farklı bir açıklama gerçekleştirdi. Tellioğlu, 2022’nin ilk aylarında çimento fiyatlarında artış yaşanacağını belirtti.

Yakın geçmişte müteahhitler, çimento fiyatlarındaki abartılı artışı gerekçe göstererek grev yapmışlardı. Fiyatlarda durulma yaşanmasıyla beraber de müteahhitler, başlattıkları grevlerini sona erdirmişti.

Rekabet Kurumu o dönemde konu hakkında inceleme başlatmıştı. Konuyla alakalı yapılan soruşturmanın 7 aydır devam ettiğini kaydeden Tellioğlu, “Bugün, beton firmalarına çimento fiyatlarında yüzde 20 artış yapılacağı duyurulmuş. Halen çimentonun tonu ortalama 500 TL, bu artışla 600 TL’ye çıkacak. Çimentonun maliyetinde büyük oranda yerli girdi var, bu zam niye?” ifadelerini kullandı.

Müteahhitlerin, yaşanan fiyat artışlarından dolayı, kamu projeleri gerçekleştiren firmalar için maliyet farkı ve sözleşme fesih hakkı istediğini, bu gidişle firmaların iflas edeceğini kaydeden Tellioğlu, “Firma batacak, işçiler işsiz kalacak. Sonra kamu yarım kalan projeyi iki katı maliyetle tamamlayacak, herkes zarar edecek” diye konuştu.

Yorumlar (0)
15
açık