banner3

Tekfen, Katar’da 450 milyon dolarlık projeyi üstlendi

Türk müteahhitlik sektörünün dünyadaki önde gelen temsilcileri arasında yer alan Tekfen İnşaat, Katar’da yapımını sürdürdüğü, Kuzey Sahası Doğu Projesi kapsamında, LNG Üretim Tesisleri’nin ‘Offsites 2’paketinin yapım işlerini de üstlendi.

YURT DIŞI YATIRIMLARI 24.03.2022, 10:46
Tekfen, Katar’da 450 milyon dolarlık projeyi üstlendi

LNG’nin dünyadaki en büyük üreticisi konumunda yer alan Katar, yeni yatırım hamlesiyle birlikte 2027 yılına kadar mevcut LNG üretim kapasitesini % 64 oranda artırarak, yıllık 77 milyon tondan 126 milyon tona yükseltecek.

2005 yılı itibarıyla Katar’da altyapı, endüstriyel tesis ve otoyol projeleriyle kesintisiz bir şekilde faaliyetlerini sürdüren Tekfen İnşaat, bu yatırım hamlesinin yaklaşık 30 milyar dolarlık ilk paketi kapsamında, geçtiğimiz Ocak ayında, Chiyoda-Technip Adi Ortaklığı (CTJV) İdaresi’nden, ülkenin kuzeydoğu ucunda bulunan,  dünyanın en büyük LNG geliştirme projesi olarak anılan Kuzey Sahası Doğu Projesi’nin (North Field East Onshore) EPC-1 paketine ait Common Offsites 2 genel işleri için 388 milyon ABD Doları tutarında sözleşme imzalamıştı. Tekfen, 60 milyon ABD Doları tutarında ‘Offsites 2 borulama ön imalat paketi’nin ihalesini de kazanarak, Katar portföyüne 2022 yılının ilk çeyreğinde toplam 450 milyon ABD dolar tutarında yeni iş eklemiş oldu.

Tekfen İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kafkaslı, yeni projeyle ilgili olarak “Enerji tedariki konusu ve bunun güvenli bir şekilde yapılması bugün her zamankinden büyük bir önem taşıyor. Her şeyin durduğu pandemi döneminde, deniz yolu ile taşıma en az etkilenen sektörlerden oldu. Bu durum da bu yolla tedarik edilebilen LNG’nin önemini bir kez daha gözler önüne serdi” ifadelerini kullandı.

Konu ile ilgili olarak Tekfen İnşaat Genel Müdürü Mustafa Kopuz ise “Katar’da bugüne kadar tamamladığımız ve halihazırda devam etmekte olduğumuz sanayi, altyapı, otoyol ve stadyum projelerinin toplam bedeli 3,5 milyar dolar mertebesinde. Ülkedeki 17 yıllık geçmişimiz, sayısız kazasızlık rekorlarımız, güvenilir bir çözüm ortağı olarak iş performansımız, arkası gelecek LNG yatırımlarından daha fazla pay alabileceğimizin teminatıdır” diye konuştu.

Yorumlar (0)
15
açık