banner3

ABD’nin en büyük Türk inşaat projesi

Türkiye’de eğitim, sağlık, turizm, inşaat alanında faaliyet gösteren Okan Holding’in, Miami’de hayata geçireceği 400 milyon dolarlık projenin temeli atıldı. Törende konuşan Okan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Okan, “ABD’de bir Türk şirketi olarak en büyük yatırımlardan birine imza atıyoruz. 70 katlı gökdelenimiz Miami’nin en yüksek binası olacak” dedi.

YURT DIŞI YATIRIMLARI 24.06.2022, 07:31
ABD’nin en büyük Türk inşaat projesi

ABD’de şimdiye kadar, bir Türk firmasının hayata geçirdiği en büyük inşaat projesi olan Okan Tower Miami’nin temel atma töreni gerçekleşti. Rezidans, otel ve ofislerden oluşan Okan Tower Miami projesi tamamlandığında, şehir merkezinin tam orta noktasında 70 katı ile yükselecek.

Temel atma törenine Türkiye Cumhuriyeti Washington Büyükelçisi Murat Mercan, Miami Belediye Başkanı Francis Suarez, Türkiye Cumhuriyeti Miami Başkonsolosu Feyza Barutçu Altuğ ve Okan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Okan katıldı.

 “Miami’de konut fiyatları New York ve İstanbul’a göre hala daha cazip”

Temel atma töreninde konuşan Okan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Okan “400 milyon dolara mal olan projemizle Türkiye’nin adını Miami’ye taşıyoruz” dedi.

Bekir Okan Miami’yi tercih etme nedenleri ile ilgili olarak “Son yıllarda dünyanın en gelişen şehirlerinden biri olan Miami sadece turizm merkezi değil, gayrimenkul, finans, medya, sanat, spor ve uluslararası ticaretin de merkezi. Miami yeni yatırımlar listesinde 1. kent, istihdamda en hızlı 2. kent. Son dönemde Miami’yi ABD’nin en önemli kentlerinden biri yapan inşaat sektörü oldu. Giderek iskanlaşan Miami’ye son dönemde başta Türkler olmak üzere Avrupalı ve Güney Amerikalı yatırımcılar konut almak için büyük ilgi gösteriyor. Miami’de konut fiyatları New York ve İstanbul’a göre hala daha cazip durumda. Bildiğiniz gibi, Türklerin Miami’ye yoğun ilgisi nedeniyle Türk Hava Yolları direkt uçuş başlattı ve konsolosluk açtı. Biz de Okan Holding olarak Miami’nin son yıllarda kazandığı bu önem ve Türklerin gösterdiği yoğun ilgi nedeniyle Miami’deyiz. Gözbebeği gibi değer verdiğimiz projemiz kentin kalbi olan 555 N Miami Avenue’de hayat bulacak” ifadelerini kullandı.

Projenin 2025 sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor

Konutların % 35’inin şimdiden satıldığını belirten Bekir Okan “Metrekare satış fiyatları yaklaşık 12 bin dolar civarında. ABD’den Brezilya’dan, Meksika’dan çok ilgi gördük. Bu yılın sonuna kadar konutların % 50’sini satmayı planlıyoruz. Tüm yatırımı kendi öz sermayemiz, ABD’li finans kuruluşlarından aldığımız finansmanla ve satış gelirleriyle yapıyoruz” dedi.

“Bu projeyi ben de sahiplendim”

Bu projeye başından beri elinde gelen desteği verdiğini belirten Miami Belediye Başkanı Suarez “Bu projeyi ben de sahiplendim. Elimden gelen desteği vermeyi sürdüreceğim. Bu proje Miami’ye büyük katkı sağlayacak. 2026’da Miami Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak. Projenin kupa öncesinde devreye girmesi çok iyi olacak” dedi.

Söz konusu yatırımın iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendireceğine dikkat çeken Türkiye Cumhuriyeti Washington Büyükelçisi Murat Mercan, belediye başkanı Suarez’e Bekir Okan’nın memleketi Gaziantep ile Miami’nin kardeş şehir olması için teklifte bulundu. Başkan Suarez teklifi kabul ettiğini söyledi.

Okan Tower Miami, 399 daire ve 316 otel odasından oluşuyor

Okan Tower Miami projesi karma bir proje olarak öne çıkıyor. Toplam daire sayısı 399. 236 adet Hilton condo-hotel konseptindeki dairenin yanı sıra, 149 sky rezidans, 14 loft ünite yer alıyor. 5 yıldızlı otelin oda sayısı ise standart odadan kral dairesine kadar farklı oda tiplerinde olmak üzere 316.

4 katta A sınıfı ofis katları yer alıyor. Otopark alanı 10 kata yayılıyor. Projede 4 sosyal tesis, sinema salonu, Türk Hamamı, spa, sağlık ve spor merkezleri, 3 ayrı yüzme havuzu ve 70. katta sonsuzluk havuzu bulunuyor.

Yorumlar (0)
15
açık