banner3

Turkmall, oluşturduğu ‘Forum Rezidans’ markasıyla Kentsel Dönüşüm Projeleri üretecek

Kentsel dönüşüm projelerine yoğunlaşmayı hedefleyen Turkmall, İzmir, Eskişehir ve Düzce’de 3 bin konutun dönüşümü için uzlaşma sürecinde bulunuyor. Bugüne kadar 11 milyon metrekare inşaat üretimi gerçekleştiren Turkmall, Forum Rezidans markasıyla projeler üretecek.

YENİ PROJE 16.12.2021, 16:05
Turkmall, oluşturduğu ‘Forum Rezidans’ markasıyla Kentsel Dönüşüm Projeleri üretecek

Turkmall Forum, Novada ve M1 AVM’lerinin yatırımcısı olarak 80’den fazla AVM projesi geliştirdi. Türkiye, Kazakistan, Tacikistan, Balkanlar, Kuzey Afrika, Orta Doğu, Rusya ve Asya’da 10’un üzerinde ülkede yatırımları bulunan Turkmall, 3 milyar dolarlık ödenmiş yatırım değeri ile Türkiye’nin en önemli AVM yatırımcılarından biri konumunda yer alıyor.

Turkmall Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Altunhan, AVM ve konut yatırımları ile ilgili olarak “Bugüne kadar 11 milyon metrekare inşaat yaptık. İlk alışveriş merkezi yatırımlarımıza M1 AVM’leri ile başladık. Daha sonra Forum adıyla AVM’ler geliştirmeye başladık. AVM’lerin bir kısmını sattık. Bu satışlardan elde ettiğimiz gelir ile yeni yatırımlara imza attık. Milyonlarca metrekare kiralanabilir alan biriktirmeyi doğru bulmuyoruz. Bu alanları satıp yeni yatırımlara finansal kaynak oluşturuyoruz. AVM projelerimiz hala şehrin en iyi cazibe merkezi durumunda. Birçok projemiz ödül aldı. Turkmall, Altın Marka ödüllerine layık görüldü. Konut projelerine de imza attık. Yaptığımız her konut projesinde mutlaka bir çarşı sokağı yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Bu çarşılarla hem projenin ticari alan ihtiyacını karşılıyor hem de projeye değer katıyoruz. Bugüne kadar hep açık konsept AVM’ler yaptık. Pandemi ile beraber ne kadar doğru bir karar vermiş olduğumuzu gördük. Doğru bir lokasyon olduğunda biz yine AVM yatırımlarına devam ederiz. Alışveriş merkezi için 1-2 nokta belirledik. Bodrum’da da bir projemiz olacak. Bunun dışında tamamen kentsel dönüşüme yoğunlaşmış durumdayız” diye konuştu.

Kentsel dönüşüm projelerinde yürütecekleri çalışmalar için ‘Forum Rezidans’ markasını ortaya çıkardıklarını belirten Altunhan, “Şu anda İzmir’de Konak ve Çeşme’de üzerinde çalıştığımız projeler var. Düzce’de bir proje için belediye ile iletişim içerisindeyiz. Eskişehir’de Nef ile beraber geliştireceğimiz proje var” dedi.

“Türkiye’de çok fazla eski yapı bulunması kentsel dönüşüm ihtiyacını ortaya çıkardı. Biz de kentsel dönüşüm projelerine yatırım yapma kararı aldık” diye konuşan Altunhan, sözlerine devamla “4 yıl önce kentsel dönüşüme başladık. İlk projemiz olan Cadde 54’ü Sakarya’da hayata geçirdik. Konutlarıyla, çarşısıyla örnek bir proje oldu. 2 yıldır tamamen kentsel dönüşüme yoğunlaştık. İzmir, Eskişehir ve Düzce’de projeler geliştireceğiz. Kentsel dönüşüm projeleri içerisinde bir çarşı konseptide yapacağız. Cadde 54 projemiz bu anlamda iyi bir model oldu. 3 bin hak sahibiyle uzlaşı görüşmelerimiz devam ediyor. Turkmall olarak bugüne kadar bitiremediğimiz hiçbir proje olmadı. Marka değeri olmayan bir lokasyonda proje üretmiyoruz. Bu iş için en doğru yeri tercih edip, en doğru projeyi yapıyoruz. Marka değeri yüksek projeler yaptığımız için satış rakamlarımız bölgedeki diğer projelerden daha yüksek. Yaptığımız projelerde hak sahiplerinin konutları da değer kazanıyor” ifadelerini kullandı.

Altunhan, Kentsel dönüşümün kolay bir iş olmadığını kaydederek “Dönüşümde uzlaşma aşaması çok zor. Sertifikalı uzlaşma personellerimiz var. Onlar sahada gerekli çalışmaları yapıyor. Zaman zaman morallerimiz bozuluyor. Sabrediyoruz. Sabırlı davranmak da bir uzlaşma tekniği. Sonuç olarak biz girdiğimiz her yerde uzlaşırız. Yaptığımız projelere inanıyoruz. İnsanlar da bizim yaptığımız işleri görünce güven duyuyorlar. Uzlaşma süreci her projede 7-8 ayı alıyor. Daha sonra planlar hazırlanıyor. Bir projeye başlama kararı aldığımız zaman en erken 1,5 yıl sonra projenin ruhsatına başvurabilecek noktaya geliyoruz” şeklinde konuştu.

Göztepe ve Çeşme’de kentsel dönüşüm projesine başlayacaklarını aktaran Altunhan, “İzmir’de kentsel dönüşüm kapsamında 2 proje geliştiriyoruz. Forum Göztepe projesi için uzlaşma çalışmalarımıza başladık. 820 hak sahibi ile uzlaşma görüşmelerimiz devam ediyor. Hak sahiplerinin %20’si ile uzlaştık. Konak-Üçkuyular arasında çok eski binalar var. Site konseptinde proje yok. Biz 820 hak sahibinin binalarını yıkıp 6306 sayılı kentsel dönüşüm kanunu kapsamında yeni bir imar planı hazırlayacağız. Tek ada parselde 165 bin metrekarelik bir proje geliştireceğiz. Konak-Üçyol hattında böyle bir proje yok. Bu projede bir de çarşı yapacağız. Çeşme Ilıca’da denize sıfır iki eski sitenin dönüştürülmesi için de hak sahipleriyle uzlaşma görüşmelerimiz devam ediyor. Çeşme’de hak sahiplerinin çoğuyla anlaşmaya vardık” diye konuştu.

Yorumlar (0)
15
açık