banner3

Emlak Konut GYO’dan konut üretimini hızlandıracak bir hamle geldi

Emlak Konut GYO, büyük konut üreticileri ile gelir paylaşım modelli projeler hayata geçiriyor. Emlak Konut GYO, konut arzında yaşanan sorunları ortadan kaldırmak adına orta ve küçük ölçekli yatırımcılara yeni konut projeleri için çağrıda bulundu.

YATIRIM 08.12.2021, 15:47
Emlak Konut GYO’dan konut üretimini hızlandıracak bir hamle geldi

Covid-19 pandemisi ve inşaat malzeme fiyatlarında yaşanan artışlardan dolayı maliyetlerin artması nedeniyle konut üretiminde düşüş yaşanmaya başladı.

Ülkemiz genelinde her sene 750-800 bin yeni konut ihtiyacı duyulurken, mevcut durumlar nedeniyle konut üreticilerinin temkinli yaklaşımları nedeniyle bu rakam aşılamadı. Konut talebinin yüksek, üretiminin ise az olması nedeniyle hem satış hem de kira fiyatlarında yükselişler yaşandı.

Konut piyasasında yaşanan bu probleme karşı önemli bir hamle Emlak Konut GYO’dan geldi. Orta ve küçük ölçekli yatırımcılara ‘Gel, beraber inşa edelim’ çağrısı yapan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Hakan Gedikli, 69 yıllık tecrübelerini proje üretmek isteyen geliştiricilerle paylaşmak istediklerini kaydetti.

Gedikli, piyasada var olan konut talebine cevap vermek, artan satış ve kira fiyatlarını da konut inşa ederek baskı altına almak için bu projeyi geliştirdiklerini kaydederek “Hedefimiz orta ve küçük ölçekli yatırımcıyı harekete geçirerek üretimi, istihdamı artırmak, büyümeye, ekonomiye katkı sağlamak. Emlak Konut olarak bu süreç içerisinde birlikte proje geliştirmeden satışa kadar her aşamada destek vermeye hazırız” şeklinde konuştu.

Sunmuş oldukları projelere katılım sağlamayı düşünen yatırımcılara “Kendi projelerimizi yönettiğimiz anlayış ve prensiple, kontrolümüzde ama birlikte yeni konutlar üretebiliriz” diye çağrıda bulunan Gedikli sözlerine devamla “Elinde dönüşüm yapmak için veya yeni proje geliştirmek için projesi, kat karşılığı sözleşmesi veya yapı ruhsatı olan üreticiler bize veya yine bu sektörde faaliyet gösteren iştirakimiz Emlak Planlama İnşaat Proje Yönetimi (EPP) şirketimize başvuru yapabilirler” ifadelerini kullandı.

Emlak Konut GYO, büyük konut üreticileri ile gelir paylaşım modelli projeler üretmeyi sürdürüyor. Sunulan bu yeni üretim modelinde ise markalı konut üreticisi denilen büyük firmaların yanında küçük ve orta ölçekli yatırımcılar da konut üretim sürecine katılabilecek. Bu sayede, konut üretimdeki yavaşlama sorunu ortadan kalkmış olacak. Konut üretimi hızlandığında ise arz-talep dengelenmiş olacak.

Yorumlar (0)
15
açık