banner3

Çimento sektörü, bazı kömürler için ithalat izni istiyor

Türkiye Çimento Sanayicileri Birliği (Türkçimento) Başkanı Fatih Yücelik, çimento üretiminin en önemli maliyet kalemi olan kömür fiyatlarında yaşanan yüksek artışlardan dolayı bazı kömürler için ithalat izni ve gümrük vergisi indirimi talep ettiklerini aktardı.

YAPI MALZEMELERİ 26.03.2022, 08:41
Çimento sektörü, bazı kömürler için ithalat izni istiyor

COVID-19 salgını sürecinde kömürün ton fiyatının önce 60 dolardan 220 dolara yükseldiğini belirten Türkçimento Başkanı Fatih Yücelik, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısıyla fiyatların zirve yaptığını ve şu an için 300 dolar seviyesinde bulunduğunu kaydetti.

Başkan Yücelik, maliyet artışının sektör açısından katlanılabilir olmadığını belirterek “Kömür fiyatındaki 100 dolarlık artış çimentoda 15 dolar maliyet artışı demek. Elektrik de bizim için ciddi maliyet unsuru. Çimento fabrikalarının her yıl revizyon yatırımı yapması lazım, bunlar da hep döviz cinsinden. Çimento torbaları bile euro ile alınıyor. İşin ayrıca motorin artışından etkilenen nakliye maliyeti var. Çimentonun fabrika çıkış fiyatına ayrıca, nakliye, bayi karı ve KDV ekleniyor. 600 lira civarında çimentonun tonunun fabrika çıkış fiyatına 250 lira da bu maliyetler ekleniyor. 2 yıl önce 1 ton çimentonun fabrika çıkış fiyatı 250 lira seviyesindeydi. Aslında şu anda bile çimento fiyatı sudan ucuz. Sektör olarak maliyet artışlarına rağmen fedakârlık yapıyoruz” diye konuştu.

" İthalat vergisinde indirim ve belli kalorilerde kömürün ithalatına izin verilmesini talep ettik"

Yerli kömürün kalorisinin çimento üretimi için yeterli olmadığı için, sektör olarak yüksek kalorili ithal kömüre ihtiyaç duyulduğunu belirten Yücelik, “İthal linyitin % 90'ı Rusya'dan geliyordu. Yaşanan olaylardan sonra kömürün büyük kısmı kesildi. TOBB'da Ticaret Bakanı Sayın Mehmet Muş'un katılımıyla bir toplantı yaptık. Kömürün ton fiyatının 300 dolarların üzerine çıkması inanılmaz maliyet artışı getirdiği için ithalat vergisinde indirim ve belli kalorilerde kömürün ithalatına izin verilmesini talep ettik. Böylece, uygun kömür getirir ve dolayısıyla maliyeti azaltmış oluruz. Şu an olağanüstü şartlar var, bunu geçici olarak talep ettik. 6 bin kalori altında ve kükürt oranı % 2-3 olan kömürlerin ithalatına çimento fabrikaları için müsaade edilmesini, aynı zamanda ithalat vergilerinin düşürülmesini, petrokoktan alınan verginin sıfırlanmasını talep ettik. Bunları, kömür fiyatlarındaki inanılmaz artıştan dolayı maliyetlerimizi bir nebze olsun aşağı çekmek adına Sayın Bakan'dan talep ettik” ifadelerini kullandı.

"Atık ithalatına 2-3 sene izin verilsin"

Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının sorumluluk alanında bulunan ‘atık ithalatına’ da izin verilmesini istediklerini kaydeden Yücelik, buna da 2-3 sene için izin verilmesi talebinde bulunduklarını belirterek “Çimento fabrikalarında bu atıkları yakarak maliyetleri düşürebiliriz. Çimento fabrikaları aynı zamanda birer bertaraf tesisi. Atıkları yakabiliyoruz ve 7 bin kaloriye varan lastik ve yağ gibi atıklar var. Bunları bedelsiz ya da çok düşük bedele getireceğimiz için 300 dolar kömüre vermek yerine daha düşük bedel vereceğimiz atıklarla hem cari açığa faydamız olur hem de ülkemizin parası dışarı gitmez. Çimentoculara müsaade edilirse, yüklenmesinden yakılana kadar hiçbir suistimale izin vermeden tamamen kontrol altında bu işi yapabiliriz. İzin verilecek 2-3 yıllık sürede belediyelerle çalışarak ülkedeki atıkları ayrıştıralım. Hemen her tür atık için bu geçerli. 300 milyon dolara 1 milyon ton kömür almak yerine 20 milyon dolara 1 ton atık getirelim. Enerjisi eşdeğer. Önceki yıl 1,5 milyar dolar sadece Rusya'ya kömür için para verdik. Vermeyelim bu parayı ülkemizde kalsın derdimiz bu” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
15
açık