banner3

KKTC'de yabancıların mal edinme ve uzun vadeli kiralama şartlarına yeni düzenleme getirildi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) yabancıların mal edinme ve uzun vadeli kiralama şartlarında önemli bir değişkliğe gidildi. Değişikliğe göre yabancı uyruklular KKTC’de en fazla bir daire satın alabilecek.

ÖZEL HABER 23.05.2024, 12:12 24.05.2024, 14:25
KKTC'de yabancıların mal edinme ve uzun vadeli kiralama şartlarına yeni düzenleme getirildi

Yeni şartlar ve bazı alımlara kısıtlamalar getiren "Taşınmaz Mal Edinme ve Uzun Vadeli Kiralama “Yabancılar Değişiklik Yasa Tasarısı" KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde oy çokluğu ile kabul edildi. 

YABANCI UYRUKLULAR BİR DAİRE SATIN ALABİLECEK

Değişikliğe göre, yabancı uyruklular KKTC'den bir apartman dairesi veya konut alabilecek. KKTC'yi tanıyan ülkeler ile KKTC vatandaşlarına kendi topraklarında 3 konut veya apartman dairesi satın alma hakkı tanıyan ülkelerin vatandaşları ise KKTC'de 3 konut veya apartman dairesi edinebilecek. 

MÜSTAKİL EV ALIMINDA  ARAZİ SINIRLANDIRILMASI OLACAK

Önceki düzenlemede de yabancılar KKTC'de bir konut veya apartman dairesi alabiliyorlardı ancak yeni düzenlemeye müstakil ev alımında arazi sınırlandırılması eklendi.
Daha önce, müstakil ev alımında konutun içinde bulunduğu arazi 5 dönüme kadar çıkarken, değişiklikle bu alan 2,5 dönüme düşürüldü.

YABANCILARIN ARAZİ YATIRIM MİKTARI 20 MİLYON EURO’YA ÇIKARILDI

KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde kabul edilen yasa ile yabancıların yatırım amaçlı arazi alımı konusunda da değişikliğe gidildi. Daha önce 3 milyon euro yatırımla 60 dönüm arazi alabilen yabancılar için arazi genişliği aynı kalırken yatırım miktarı 20 milyon euroya çıkarıldı.

YATIRIMDA NİTELİK ŞARTI ZORUNLU HALE GETİRİLDİ

Daha önce şart koşulan 3 milyon euroluk yatırımın niteliğine bakılmazken, yeni yasadaki 20 milyon euroluk yatırımın içinde sanayi, eğitim veya sağlık alanında olması zorunluluğu getirilerek 2 yıl içinde bu yatırımları yapmadığı tespit edilenlerin ellerinden arazilerin alınacağı yer aldı.

YABANCILAR  MÜTEVELLİ ARACILIĞIYLA SINIRSIZ ARAZİ ALAMAYACAK

Yabancıların, şirketler veya mütevelli aracılığı ile daha önce sınırsız arazi alabilme şartı da değiştirildi. Bundan sonra yabancıların ortaklığı yüzde bir dahi olsa şirket veya mütevelli yabancı sayılacak ve sadece gerçek kişilerin haklarından yararlanarak 1 konut veya 20 milyon euroluk yatırım ile 60 dönüm arazi alabilecek.

KAYITSIZ TAŞINMAZLARI DA KAYIT ALTINA ALMALARI GEREKECEK

Yabancıların kayıtsız taşınmazlarına da kayıt altına alınma zorunluluğu getirildi. Buna göre, yabancılar ellerinde bulunan fazla arazi ve mülkleri 2 yıl içerisinde satmak ve sözleşmelerini 6 ay içerisinde Tapu Dairesi'ne bildirmek zorunda olacak. 

YASAYI İHLAL EDEN ASGARİ ÜCRETİN 500 KATI CEZA ÖDEYECEK

Fazla mülklerle ilgili Bakanlar Kuruluna 2 yıllık süreyi 3 yıla uzatma hakkı tanınırken, yasayı ihlal eden yabancılara asgari ücretin 500 katı para cezası verilecek.

Yorumlar (0)
15
açık