banner3

Emlak Katılım, ‘Yılın en iyi sukuk ihracı’ ödülünü aldı

Islamic Finance News’in organize etmiş olduğu ‘IFN Awards 2021’de sektör bazında yılın en iyi sukuk ihracı ödülünü Emlak Katılım Bankası aldı.

ÖZEL HABER 31.01.2022, 11:23
Emlak Katılım, ‘Yılın en iyi sukuk ihracı’ ödülünü aldı

Emlak Katılım Bankası’ndan yapılan açıklamada, ödülün Türkiye’nin ilk emek-sermaye ortaklığına dayalı yeşil sukuk ihracı ile kazanıldığı belirtildi.

Emlak Katılım Bankası Genel Müdürü Nevzat Bayraktar, ödülle ilgili olarak “İklim değişikliğinin neden olduğu yangın, sel, kuraklık gibi çevre felaketlerinin ekonomiler ve dolayısıyla finansal piyasalar üzerindeki tahrip edici etkisiyle mücadele etmek üzere yeşil/sürdürülebilir finansman araçlarının ülkemizde yasal mevzuatının oluşturularak geliştirilmesi ve bu kapsamda sektöre bir takım teşviklerin getirilmesi elzemdir.Bu bilinçle geliştirmiş olduğumuz yeşil sukuk yapısının hem bu amaca hizmet etmesi hem de katılım finans sisteminin özüne hitap eden ortaklık esaslı bir sukuk yapısı olması açısından örnek teşkil etmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Yeşil sukuk ihracı ile yıllık bazda yaklaşık iki bin ton karbon emisyonu azaltımına katkı sağladıklarını belirten Bayraktar, “Bu önemli sukuk modelinin IFN tarafından birincilik ödülüyle taçlandırılmasından dolayı da çok mutluyuz. Katılım finans prensiplerine uygun inovatif sermaye piyasası araçlarını sektöre sunmaya ve ürün çeşitliliğini artırmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Yorumlar (0)
15
açık