banner3

Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşümü olacak

Manisa Şehzadeler Belediyesi tarafından başlatılan ve Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri olacak olan projede yıkım işlemleri devam ediyor.

KAMU YATIRIMLARI 16.05.2022, 20:05
Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşümü olacak

Manisa’nın en eski yerleşim yerlerinin bulunduğu 5 mahallenin 2’sinde başlatılan çalışmaların tamamlanmasının ardından vatandaşlar Manisa manzarası eşliğinde modern evlerinde hayatlarını sürdürecek. Proje kapsamında yer alan, boşaltılan ve yıkımları devam eden binalar, savaş veya deprem sonrası yıkım yaşayan şehirleri hatırlatıyor.

Şehzadeler Belediyesi sınırlarında yer alan ve eski Manisa’nın olduğu alanda bulunan 5 mahalleyi kapsayan kentsel dönüşüm projesinde çalışmalar sürüyor.  Projenin 1. Etabında yer alan İshak Çelebi ve Kocatepe mahallelerinde yıkımın ardından 605 konut ve 54 dükkan inşa edilecek. Kentsel dönüşüm uygulanacak olan alanda yer alan 655 konut ve 10 tane de ticarethanen şu ana kadar 400’ün üzerinde ev boşaltılarak yarısının yıkım işlemi gerçekleştirildi.

“Türkiye’ye örnek bir oran”

Kentsel dönüşüm projesi için büyük çabalar gösteren Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, “Türkiye’deki en büyük kentsel dönüşüm projelerinden birisini Şehzadeler’de Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve TOKİ ile birlikte yürütüyoruz. Manisa tarihinin en büyük kentsel dönüşüm projesi. 50 yıllık bir hayalin, bir özlemin gerçeğe dönüşmesi sürecini yaşıyoruz. 365 dönümlük bir alan, 5 mahalleyi kapsayan alanda kentsel dönüşüm çalışmamız var. Bu alan riskli alan ilan edildi. Bu alanın zemin etütleri, halihazır haritaları, gayrimenkul değer tespit çalışmaları, imar planının yapılması gibi çalışmaları geçtik ve alan birkaç etaba bölündü. Birinci etabın çalışmalarına başladık. Birinci etapta 655 konut vardı 10 tane de ticarethane vardı. Tüm hak sahipleriyle bire bir görüştük. Konut alma hakkı olan hak sahiplerinin yüzde 94’ünün, işyeri alma hakkı olan hak sahiplerinin de % 100’ünün imzasını alarak büyük bir oranla ki bu oran açısından da büyük bir başarıdır. Türkiye’ye örnek bir orandır” diye konuştu.

“İhale hazırlıkları yapılıyor”

Halkın ezici bir çoğunluğunun ‘Evet bu doğru bir projedir ve biz yerimizi veriyoruz’ diyerek imza attığını ve evlerin boşaltılmasına başlandığını belirten Başkan Çelik, “Şu ana kadar 400’ün üzerinde ev boşaltılarak bize teslim edildi ve bunların yarısı yıkıldı. Alanda yıkım çalışmalarımız hummalı bir şekilde devam ediyor. İnşallah bu ay sonuna kadar bu alanın tamamını temizlemiş oluruz diye düşünüyoruz ve planlıyoruz. Bir taraftan da Toplu Konut İdaremiz 605 konut ve 54 dükkânın ihale hazırlıklarını gerçekleştiriyor, yapıyor. İnşallah ihale yapıldıktan sonra temeller atılarak modern konutların orada yükseldiğini görmüş olacağız. Burada hak sahiplerinin yıllarca orada yaşayan, o bölgenin çilesini, ıstırabını çekmiş olan, itfaiye girmeyen, ambulans girmeyen sokaklarda sıkıntı içinde yıllarını geçirmiş insanların hayır dualarıyla onların destekleriyle bu proje yürüyor. Nihayetinde Allah nasip ederse yıllarca çile çekmiş vatandaşlarımızın anahtarlarını orada teslim edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Süreç tamamen şeffaf ve güvenilir bir şekilde yürütüldü”

Başkan Çelik, projenin halkın rekor desteği olmasının çok önemli olduğunu söyleyerek “Manisa’da biz şunu başarıyoruz. Parsel bazında bir dönüşüm değil çok geniş bir alanda 5 mahalleyi kapsayan bir alanda kentsel dönüşüm mantığı ve ruhuna uygun bir şekilde, gerekli sosyal donatıları ayırarak, yolları, yeşil alanları planlayarak, modern konutların yerlerini sağlıklı bir şekilde tespit ederek örnek bir kentsel dönüşüm projesi gerçekleştiriyoruz. En büyük destekçimiz burada hak sahipleri. Bize güvendiler, bakanlığımıza güvendiler ve rekor bir oranla imza atarak bu sürecin destekçisi oldular. Biz de süreci başından beri çok şeffaf bir şekilde yürüttük. Tamamen bütün paydaşları bilgilendirerek, vatandaşlarımız defalarca bilgilendirerek, tamamen şeffaf, güvenilir bir şekilde bu süreci yürüttüğümüz için böyle bir sonuca ulaştık. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

“605 konut ve 54 dükkân inşa edilecek”

Şehzadeler Belediyesi kentsel Dönüşüm projesinin 1. Etabının ardından diğer mahalleler için de uzlaşma görüşmelerini başlatacaklarını belirten Başkan Çelik, “İshak Çelebi ve Kocatepe Mahallesi ilk etap içinde 75 dönümlük bir alandan bahsediyoruz. Burada 605 konut ve 54 dükkan yapılacak inşallah. Tüm alanın üçte biri olarak tabir edebiliriz burayı. Ardından diğer kalan alanlarla ilgili olarak uzlaşma görüşmelerini başlatıp inşallah etaplar halinde oraların yapımıyla ilgili de Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızla mutabıkız. Biz takibe devam ediyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
15
açık