Satılan konutta ‘ikinci el’ oranı % 70’e ulaştı

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) ve Endeksa.com iş birliği ile hazırlanan 2022 yılı 1. çeyreğine ilişkin ‘İkinci El Konut Piyasası Raporu’ kamuoyu ile paylaşıldı. 2022 yılı ilk çeyreğinde 2021 yılı aynı dönemine oranla konut satış adedi %22, ikinci el konut satış adedi ise % 24 oranında artış kaydetti.

GÜNDEM 23.05.2022, 11:56
Satılan konutta ‘ikinci el’ oranı % 70’e ulaştı

2022 yılı ilk çeyreğinde 2021 yılı aynı dönemine göre Türkiye genelinde konut fiyatlarında yıllık %127 oranında artış yaşanırken ortalama konut metrekare satış fiyatı 7.395 TL, ortalama amortisman süresi 19 yıl, ortalama pazarlama süresi ise 63 gün olarak gerçekleşti.

“İkinci el konut satışları % 70 seviyelerinde”

TÜGEM Kurucu Başkanı Hakan Akdoğan, hazırlanan raporda yer alan verilere ilişkin olarak “İkinci el konut satışları, toplam konut satışları içindeki payı şimdiye kadarki rekor seviye olan %70’e ulaştı. Emlak işletmeleri açısından nitelikli bir dönemi geride bırakırken, artan fiyatların belli bir noktada dengelenmesi çok önemli. Gerek kiralık gerekse de satılık yeni portföyler için inşaat sektöründeki ivmelenmeye ihtiyacımız var” değerlendirmelerinde bulundu.

“Konut piyasasındaki satışı, ikinci el konut domine ediyor”

Yine hazırlanan rapora ilişkin olarak Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt ise, “Son dönemde emlak sektöründeki yüksek fiyatların başlıca birkaç nedeni var; pandemi etkisi, döviz kurundaki dalgalanmalar, inşaat maliyetlerinin artması ve konut arzının talebin altında kalması. İnşaat girdi maliyetlerinin artması birinci el konut fiyatlarını yükseltirken, hem talebin ikinci el konuta yönelmesine hem de piyasanın yükselmesi nedeniyle ikinci el konutta fiyat artışına neden olabiliyor. Son dönemde trendi incelediğimizde konut piyasasındaki satışı ikinci el konutun domine ettiğini gözlemliyoruz.” şeklinde konuştu.

“Konut satış adedi, 2021 yılına göre %22 oranında arttı”

2022 yılının 1. çeyreğinde 320 bin 63 adet konut satışı gerçekleşti. İkinci el konut satışı toplam satışların %70’ini, kredili konut satışları ise %21’ini oluşturdu. 2022 yılı 1. çeyrekte 225 bin 626 adet ikinci el konut satışı gerçekleşti. Bu rakam ile ikinci el konut satışları bir önceki çeyreğe göre %39 azalmış oldu.

İkinci el konut satışı toplam konut satışlarının %70’ini oluştururken; kredili konut satışları da 1. çeyrekte toplam konut satışlarının %21’ini oluşturarak 68 bin 342 adet olarak gerçekleşti.

Yorumlar (0)