banner3

Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle sıkıntı yaşayan müteahhitler düzenleme talep ediyor

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, devam eden Rusya-Ukrayna Savaşı’nın girdi malzemelerinin fiyatlarını daha da artırırken malzeme teminini de zorlaştırdığı için kamu projelerinin olumsuz etkilendiğini belirterek, yeni bir fiyat farkı düzenlemesi talep etti.

GÜNDEM 31.03.2022, 09:53
Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle sıkıntı yaşayan müteahhitler düzenleme talep ediyor

İthalatta yaşanan sorunlar inşaatın ana girdi maliyetlerinde yeni artışlara yol açtı.

TMB’den gerçekleştiren açıklamada görüşlerine yer verilen Başkan Eren, mevcut şartlarla kamu projelerinin yürütülmesinin imkânsız hale geldiğini aktararak, projeler için sözleşmelerin sonuna kadar uygulanacak dinamik fiyat farkı düzenlemesinin ve tasfiye hakkı tanınmasının gerekli olduğunu kaydetti.

İnşaat girdi maliyetlerinde salgının başından 2021 yıl sonuna kadar %278’i bulan artışlar yaşandığını ve getirilen ilave fiyat farkı düzenlemesinin müteahhitlerin sorunlarına çare olmadığını kaydeden Eren, “Yapılan düzenlemeyle projelere geçen yılın sadece son 6 ayı için ve % 3 ila 5 arasında değişen ilave fiyat farkı tanınması yaralara merhem olamadı. Üstelik fiyat artışları sürmektedir ve önceki aylarda salgınla kurdaki gelişmelerle birlikte oldukça artmış olan temel girdi maliyetlerimiz bu kez de yaşanan savaşla son derece kritik bir hal almıştır” diye konuştu.

Başkan Eren, küresel çapta enerji başta olmak üzere emtia fiyatlarında rekor düzeyde yükselişlerin yaşandığı bugünlerde, tedarik zincirinde yaşanan sorunların da ek maliyet olarak fiyatlara yansıdığını belirtti.

İnşaat demiri fiyatının 2021 Aralık ayından 2022 Mart başına kadar geçen süre zarfında % 29,5 oranında artış kaydettiğini dile getiren Eren, “Bu oran örneğin motorinde yüzde 66, çimentoda yüzde 50 oldu. Halihazırda yükselen fiyatlar, savaşın daha ne kadar süreceğinin belirsiz olması ve döviz kuru üzerindeki baskılar önümüzdeki dönemde maliyetlerimizde artışın sürmesi beklentisine neden olarak sektörde endişeleri artırmaktadır. İnşaat sezonu başlayacak ama bu koşullarda şantiyeler açılamayabilir. Yeni ve ihtiyaca cevap verecek şekilde hazırlanmış bir fiyat farkı düzenlemesi ihtiyaç olmaktan çıkmış, bir zorunluluk halini almıştır. Kamu müteahhitlerine hiç başlamamış veya % 50’den az ilerlenmiş işler için şartsız tasfiye hakkı tanınması zaruri hale gelmiştir. Bu sayede bazı işlerin tasfiyesiyle devletimizin de aciliyet olmayan projeleri 1-2 yıl öteleyerek kamu bütçesini rahatlatabileceği ve kendisine kaynak yaratabileceği görüşündeyiz. Hızla değişen şartlar nedeniyle de dinamik bir formül içerecek yeni bir fiyat farkı düzenlemesi çıkarılmalıdır” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
15
açık