banner3

İlk konut satışlarında düşüş, ikinci el ve yabancıya satışlarda artış görüldü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Şubat ayında 97.587 adet konut satışı gerçekleşti. Denge Değerleme Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Arslan, ekonomide görülen dalgalanmalar ve pandemi kaynaklı sıkıntılara rağmen yıllık konut satış adetlerinin yatay seyir izlemeye devam ettiğini belirtti.

GÜNDEM 25.03.2022, 10:54
İlk konut satışlarında düşüş, ikinci el ve yabancıya satışlarda artış görüldü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Şubat ayında 97.587 adet konut satışı gerçekleştiğini kaydeden Denge Değerleme Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Arslan, “Konut satış sayıları geçtiğimiz yılın aynı ayına göre % 20,1, Ocak ayına göre de % 10,5 oranında artış gösterdi. Son beş yılın ortalamasına baktığımızda yıllık 1 milyon 425 bin adet ve aylık da 95 bin 570 adet konut satışı ile benzer seyir izlendiğini görüyoruz. Son dönemdeki konut satışlarında gözlemlenen en belirgin fark, ilk konut satışlarının azaldığı, ikinci el satışlar ve yabancıya satışların arttığı yönünde” değerlendirmesinde bulundu.

Arslan, satış şekline göre bakıldığında ise ipotekli satışların oranında düşüş yaşandığını dile getirerek “Yapı ruhsatı ve Yapı kullanım izin belgelerinin beş yıllık seyre baktığımızda ortalama 730 bin adette dengelenmiş görünüyor. Öte yandan arz eksikliği dikkate alındığında yapı ruhsatlarında yukarı yönlü hareketlilik yaşanıyor. Bununla beraber genelde enflasyon ortalamasının üzerinde seyreden konut kredi faiz oranları hali hazırda enflasyonun 36 puan altında” ifadelerini kullandı.

Arslan, alınan yapı kullanım izin (iskan) belgeleri ve yapı ruhsatları arasındaki dengenin devam ediyor olmasının; ilk el yerine ikinci elin daha çok tercih ediliyor olması; yıllık enflasyon % 54,4 iken konut değer değişimini % 85-90 aralığında artıyor olması, sebebinin büyük oranda inşa maliyetlerindeki artış olduğunu belirtti.

Yorumlar (0)
15
açık