‘Dirençli Şehirler ve Şehrin Dönüşümü’ Temalı Kartepe Zirvesi 2022 devam ediyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde paydaşlarında katılımı ile 24 Mart'ta Kartepe Zirvesi’nde başlayıp daha sonra Sekapark Konge Merkezi’nde 3 gün devam edecek büyük katılımlı Dirençli Şehirler ve Şehrin Dönüşümü konulu zirve gerçekleştiriliyor.

GÜNDEM 26.03.2022, 21:23
‘Dirençli Şehirler ve Şehrin Dönüşümü’ Temalı Kartepe Zirvesi 2022 devam ediyor

Sunuculuğunu Jülide Ateş’in üstlendiği, Kartepe Zirvesi’nin açılışı Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın ev sahipliğinde düzenlenen “Dirençli Şehirler ve Şehrin Dönüşümü” temalı Kartepe Zirvesi 2022’nin açılış töreni, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla gerçekleştirilmişti.

Zirveye yurt içinden ve yurt dışından sayıca çok önemli kişiler konuşmacı olarak katılıyor. Katılımcılar ve açılış konuşmacıları arasında Almanya Eski Şansölyesi (Cumhurbaşkanı) Gerhard Schöder. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum. UNDP Mukim Temsilcisi Louısa Vinton çalışmaları ile bilgi verdiler.

“Birlikte hareket etmek zorundayız”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, açılış konuşmasında “Son dönemde pandeminin yaşanması ve iklim değişikliği gibi meseleler bize apaçık birlikte hareket etmemiz gerektiğini gösterdi. Benim gördüğüm kadarıyla bir şehrin yükselişi, dünyanın medeniyetinin yükselişi için ayrılmaz birkaç unsur var. Öyle bir habitat oluşturmalıyız ki bir taraftan insanların kendilerini geliştirmesini sağlasın, diğer yandan yeniliğe teşvik edecek ekosistem yaratsın. Geleceği doğru okuyabilmek için o şehir bilim adamlarının da cazibe merkezi olsun. Bugün burada gururla bunun şehrimde başladığını söylemek istiyorum” değerlendirmelerinde bulundu

“Kentsel dönüşümle şehirleri her türlü afete karşı dirençli hale getiriyoruz”

Konuşmasında, ülkemizde ve dünyada yaşanan nüfus artışına bağlı olarak şehirlerin büyümeye devam ettiğini belirten Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Yakın gelecekte dünya nüfusunun 9.7 milyara ulaşacağı öngörülüyor. Gelişmekte olan ülkelerin nüfusunun yaklaşık % 63'ü şehir merkezlerinde yaşayacak. Tüketimin % 91'i de şehirlerimizde gerçekleşecek. Birleşmiş milletlere göre 2030'da ciddi bir artışla mega şehir sayısı 41'e çıkacak ve orta ölçekli şehir sayısının da 558'e çıkması öngörülüyor” dedi.

Sadece 2021’de 80 bin konutun deprem dönüşümünün gerçekleştirildiğini aktaran Bakan Kurum “ Şu an hâlihazırda sahada toplam yatırım bedeli 120 milyar lira olan 350 bin konutumuzun dönüşümüne devam ediyoruz. İnşallah 2035 yılına geldiğimizde Türkiye’nin deprem riski olan bölgelerinde kentsel dönüşüme girmemiş tek bir binamız kalmayacak” diye konuştu.

“Türkiye çatışmaların alanını kesecek güce sahiptir kendi bölgesinde. Ne yazık ki Avrupa’da bunun değeri bilinmemektedir”

Almanya eski Şansölyesi Gerhard Schröder Kartepe Zirvesi’ndeki konuşmasında Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın bir an önce bitmesi gerektiğini kaydederek “Ukrayna halkının ızdırabına sebep olan bu savaş en kısa zamanda durdurulmalıdır. İki ülkenin arasında müzakerelerin hızlı sonuç vermesi ve sonucunda ateşkes olması lazım. Bu konuda gücü yeten herkes bu çabalara dahil olmalı ve bu savaş durdurulmalı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çabaları çok kıymetlidir. Umuyoruz ki bu çabalar başarıya ulaşacaktır. Son zamanlarda pek çok görüşmeler gerçekleşti. Ancak Rusya’nın güvenlik endişeleri kendine bir yer bulamıyor. Batı’nın uygulamaları istikrarsız tepkilere sebep oldu. Geleceğe baktığımız zaman bunları iyi görmeliyiz. Politik, sivil bağlarımızı toptan atmamalıyız. Çünkü bütün çarpıcı gelişmelere rağmen bütün umudumuz barış ve güvenlik için kurulacak diyaloglardır. Bu bağların devam etmesi için ben de üzerime düşeni yapacağımı ifade etmek isterim” şeklinde konuştu.

Şansölye Gerhard Schröder, dünya pek çok alanda değişiklik yaşandığına değinerek “Dünyanın neresinde yaşarsak yaşayalım öncelikle küreselleşmeyle karşı karşıyayız. Halklar ve ülkeler arsında ciddi rekabet mevcut. Hepimiz barış ve güvenliğin tesisi için çabalıyoruz”  ifadelerini kullandı. 

‘’Avrupa Birliği için hangi ülkenin değeri büyük dersek bunun cevabı Türkiye olacaktır” diyen Şansölye Gerhard Schröder, sözlerine devamla “Türkiye güçlü bir ülkedir. Türkiye güvenilir bir NATO ittifakıdır. Bizlerle terörizmle mücadele konusunda fikir birliğindedir. Türkiye, Avrupa ve Asya’nın arasında önemli bir konuma sahiptir. Türkiye çatışmaların alanını kesecek güce sahiptir kendi bölgesinde. Ne yazık ki Avrupa’da bunun değeri bilinmemektedir. Doğru yaklaşım çok taraflılık olacaktır. Bu zirvenizin başlığıyla ilişkili. Dirençli şehirler ve şehrin dönüşümü 21. yüzyıl şehirlerinin zamanı olacak. Hepimizin bu noktada uzun vadeli düşünmesi gerekiyor. Günümüzde bile milyonlarca insanın temiz suya ulaşması zor. Emisyonların azaltılması ve iklim değişikliği mücadelesi için el ele çalışmalıyız” değerlendirmelerinde bulundu.

“Hızlı çözüm sürecinde geç kalmak ölümü getirir”

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, Kartepe Zirvesi’nde gerçekleştirdiği konuşmasında “Şehirler insanların birçok sorunla baş başa kaldığı yer. Pandemide bunu gördük. Çift anlamlı olarak bunu iklim değişikliğinde de görüyoruz. Bu bağlamda şehirler sorun yaratıcı yerler olabiliyor ama şehirler çözümün de kaynağı olabiliyor. Şehirler sadece dünya nüfusunun arttığı yerler olmuyor yerel yönetimler açısından da çok önemliler. Herkesin hayatını etkileyen doğrudan kararların alındığı yerler. Biz UNDP’nin çalıştığı her yerde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi gibi yerel paydaşlarla çalışmaya dikkat ediyoruz. Özellikle iklim konusunda daha iddialı ve hızlı çözüm sürecinde geç kalmak ölümü getirir. Bu bağlamda iklim değişikliğiyle ilgili çok ciddi çözümler üretilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Green Park Hotelde düzenlenen programa; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Almanya Eski Şansölyesi Gerhard Schröder, BM İnsan Yerleşimleri Programı İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharıf (onlıne), UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vınton, 25 ülkeden 350 entelektüel, akademisyen, ekonomist, kent bilimcileri ile çok sayıda davetli katılım sağladı.

Yorumlar (0)