Nef, 10 yeni ülkeye açılmayı hedefliyor

Yurt dışının kendileri için çok önemli olduğunu ve yeni ülkelere açılmayı hedeflediklerini kaydeden Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, “10'a yakın ülkede çalışacağız. Bu ülkeleri tespit etmek için 35 ülkeyi araştırdık.” dedi.

YURT DIŞI YATIRIMLARI 30.11.2021, 20:31
Nef, 10 yeni ülkeye açılmayı hedefliyor

Yeni ülkelere açılmaya yönelik çalışmalarının sürdüğünü ve yurt dışının kendileri için çok önemli olduğu belirten Timur, “Orada yeni ülkelere açılmayı hedefliyoruz. Kısa süre sonra yeni ülkelerin devreye gireceğini düşünüyoruz” dedi.

Yurt dışı konut gelirlerinin % 40 civarında olmasını beklediklerini ancak % 60’ı aştığını kaydeden Timur, “Bu kadar yüksek olmasının sebebi ABD'deki iyi satışlar. Amerika'daki proje çok iyi bir satış rakamına ulaştı. Projenin 8 ayda % 64'ü satıldı. Bir taraftan doların yükselişinden dolayı da buradaki TL satışlarımızın payı azaldı. Her ne kadar bu seneki yerli ciro yükselse de yurt dışı tarafı ön plana çıktı." diye konuştu.

Konut fiyatlarında yaşanan yükselişin daire almayı iyice zorlaştırdığını belirten Timur, "Türkiye'de her yıl 700 bine yakın konut ihtiyacı var. Yıllık 1,2-1,3 milyon konut satılıyor bunun 500 bini yeni konut. Belli lokasyonlarda belirtildiği gibi balon olabilir, onun adı arz fazlalığı. 6-7 yıl balon denilen noktada konut satışları arttı. Konjonktürel sıkıntılara rağmen bu artış gerçekleşti. Bunun ikamesi olmadığını, verinin yanlış yorumlandığında evin ikamesinin olmadığını paylaştık. Araçta ikame var ama evde yok. Evlenme, boşanma ve yeni ev alma ihtiyacını da göz önünde bulundurduğumuzda ülkemizde her yıl 700-800 bin arasında bir konut ihtiyacı bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Nef olarak New York'ta olduklarını, Londra'daki projelerinin bittiğini, Kazakistan'dakinin devam ettiğini aktaran Timur, "Kazakistan'daki projemizin ilk iki etabı bitmek üzere. Almanya'da da projemiz başlayacak. Türkiye gibi yurt dışında da fiyat artışları var ama kârlılık yükseliyor. Dünyada enflasyon olduğunda gayrimenkule yönelim artar. Gayrimenkul çünkü enflasyona karşı korumalı nadir yatırım ürünleri arasında. Örneğin Amerika'daki endeks % 16 arttı. Amerika'da herhangi bir kalemin % 16 artması ciddi bir artış. Ama o tarafta talep olunca patentli ürünlerimizle fark sağlayıp daha yüksek fiyatlara satabiliyoruz. Bu gelişme Kazakistan'da da farklı değil. 10'a yakın ülkede çalışacağız. Bu ülkeleri tespit etmek için 35 ülkeyi araştırdık. Şu an dünyanın en pahalı arsası Türkiye'de. Yurt dışında ilk konut sahipliği için ciddi teşvikler veriliyor” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)