Polisan Kimya, reçine üretim kapasitesini artırıyor

Bir Polisan Holding iştiraki olan Polisan Kimya, artan talep üzerine reçinede kapasite artışına gidiyor. Polisan Kimya Genel Müdürü Selçuk Denizligil, 2021’de temelleri atılan yeni fabrikalarının önümüzdeki yıl Nisan ayında faaliyete başlayacağını, böylelikle 150 bin ton olan yıllık üretim kapasitesinin % 30 artacağını belirtti.

YAPI MALZEMELERİ 20.12.2021, 09:25
Polisan Kimya, reçine üretim kapasitesini artırıyor

Formaldehit ve reçineleri grubunda üretim gerçekleştiren Polisan Kimya; sunta, MDF, kontrplak, formika reçineleri, cam yünü ve taș yünü reçineleri, melamin, üre ve fenol bazlı formaldehit reçinelerine artan talep nedeniyle üretim kapasitesini artırıyor.

Polisan Kimya Genel Müdürü Selçuk Denizligil, yapı kimyasalları alanında önemli bir üretim gücüne sahip olduklarını kaydederek “Formaldehit ve reçineleri grubunda pazarın yüzde 40’ına sahibiz. Bu ürün grubunda pazarın en büyük üreticisiyiz. Yeni fabrika ile buradaki gücümüz bir kat daha artacak. Yapı kimyasallarındaki pazar payımızı da yüzde 20’ye çıkardık. Burada da en önemli ilk üç üreticiden biri durumunda bulunuyoruz. Bu alandaki satış ve üretim faaliyetlerimizle de sektöre nitelikli bir değer kazandırmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Denizligil, kimyanın son derece stratejik bir sektör olduğunu ve birçok sanayi kolunun ana girdisi konumunda bulunduğunu kaydederek “Kimya sektörü birçok sanayi kolunun ana girdisini oluşturuyor. Bununla birlikte katma değeri yüksek özel kimyasalların üretimi hala bir problem. Bu durum da, kimya sanayinin dış ticaret açığındaki payını artırıyor. Bugün Türkiye Kimya Sanayi hammadde bakımından yüzde 80 dışa bağımlı durumda bulunuyor. Polisan Kimya, yapı kimyasalları, formaldehit ve reçineleri konusunda uzman ve kendi uzmanlığını üretim kapasitesini arttırarak ülkeye daha fazla fayda sağlayacak bir noktaya taşımak istiyor. Yeni ürünlerin toplam ciromuz içindeki payı % 17,5 seviyesinde ve bunu artırmak istiyoruz. Ar-Ge merkezimiz yeni fabrikamızda üretilecek yeni ürünler üzerine çalışıyor. Hem yurtiçi talebe daha fazla cevap vermek hem de ihracattan daha fazla pay almak, bunu da katma değerli yeni inovatif ürünlerle gerçekleştirmek istiyoruz” diye konuştu.

Yorumlar (0)
15
açık