Ode Yalıtım, yangında daha az duman oluşumu sağlayan ısı yalıtım malzemesi geliştirdi

ODE Yalıtım’ın inovasyon merkezi olan ‘Greentech Ar-Ge’, yapmış olduğu çalışmalar ile olası bir yangın olayı sırasında daha az duman oluşumu sağlayan ‘B-s1-d0’ yangın sınıfına ait R-Flex markalı elastomerik kauçuk köpüğü geliştirdi.

YAPI MALZEMELERİ 23.12.2021, 13:17
Ode Yalıtım, yangında daha az duman oluşumu sağlayan ısı yalıtım malzemesi geliştirdi

Türkiye ve ihracat yapmış olduğu altı kıtada 75’i aşkın ülkede yalıtım sektörünün önde gelen şirketlerinden biri olan ODE Yalıtım, Ar-Ge ve inovasyona yönelik yatırımlarını artırarak bu yıl, Greentech Ar-Ge isimli inovasyon merkezini hayata geçirdi.

ODE Yalıtım Pazarlama Direktörü Ozan Turan, Greentech Ar-Ge tarafından geliştirilen yeni R-Flex ürünü ile ilgili olarak “Geçtiğimiz yıllarda Amerika’daki Ulusal Yangından Korunma Derneği tarafından paylaşılan istatistikler, yangın nedeniyle meydana gelen ölümlerin yüzde 80’inin duman zehirlenmesinden kaynaklandığını gösteriyor. Greentech’te geliştirdiğimiz B-s1-d0 yangın sınıfına ait R-Flex markalı elastomerik kauçuk köpüğü, yangın esnasında çok önemli avantajlar sağlıyor. Öyle ki elastomerik kauçuk köpük ürünlerin ulaşabileceği en iyi yangın sınıfı B, en iyi duman sınıfı ise s1 sınıfıdır. d0 ise ürünün yangın esnasında damlama yaparak yayılmayacağını gösterir. Dolayısıyla yeni R-Flex ürünümüz hem geç tutuşuyor hem tutuştuğunda alevin ilerlemesini yavaşlatıyor hem de minimum duman salımına olanak tanıyor” ifadelerini kullandı.

R-Flex markalı elastomerik kauçuk köpüğünün Ar-Ge çalışmalarının başarıyla tamamlandığını kaydeden Turan, “Bu ürünü üreten Türkiye’de ilk, dünyada da ikinci firma olacağız. B-s1-d0 yangın sınıfına ait ürünlerimiz, tıpkı diğer R-Flex markalı elastomerik kauçuk köpüğü ürünlerimiz gibi havalandırma, iklimlendirme, ısıtma-soğutma kanalları ve tesisat borularını kapsayan çok geniş bir kullanım alanına sahip olacak. Karbondioksit emisyonlarının en aza indirilmesine ve enerji tasarrufuna katkı sağlayacak. Aynı zamanda mantar, küf oluşumunu önleyici ve antimikrobiyal özelliklere sahip olacak” diye konuştu.

Yorumlar (0)