Kurda yaşanan düşüşün ardından demir fiyatları da değişti.

Dolar kurunda yaşanan şok düşüşün ardından demir fiyatlarında da değişim yaşandı. Döviz kurunda haftalardır yaşanan yükseliş ile birlikte saatlik olarak zamlanan demir fiyatlarında büyük indirim yaşandı.

YAPI MALZEMELERİ 23.12.2021, 10:47
Kurda yaşanan düşüşün ardından demir fiyatları da değişti.

Döviz kurunda yaşanan yükselişlerin ardından inşaat malzemelerine de ardı ardına zam geliyordu. Gelen zamlar nedeni ile inşaat sektöründe sıkıntılar ortaya çıkmış ve müteahhitler iş yapamaz hale gelmişti. Demir satışı gerçekleştiren tüccarlar, kurda aşırı hareketlilik nedeniyle günlük fiyat vermeyi bırakarak saatlik fiyat belirlemeye başlamışlardı.

Demirin ton fiyatı son olarak 15 bin lira sınırına dayanırken kurda yaşanan sert düşüşün ardından gözler dolar zammı yapılan ürünlere çevrildi. İnşaat sektöründe ise herkes demir fiyatlarını merak ediyordu.

İnşaat demirinin ton fiyatı kaç TL oldu?

Demirin ton fiyatı 17 Aralık 2021 tarihinde 14 bin 520 lira sınırına ulaşarak büyük bir çıkışa imza atmıştı. TL'ye destek paketi sonrasında dolar kuru büyük bir hızla düşerken demirin ton fiyatında da düşüş başladı.

İstanbul'da 14 bin 500 TL bandına ulaşan 8'lik inşaat demiri satış fiyatına, 3 bin 500 lira indirim gelirken;  Ankara'da 11 bin 200 TL olan 8'lik inşaat demiri İzmir'de de 10 bin 900 TL oldu.

10'luk inşaat demiri fiyatları da İstanbul'da 10 bin 950 TL, İzmir'de de 10 bin 800 TL olarak gerçekleşti.

Yorumlar (0)