Kiltaş, çimentosuz beton üretimi gerçekleştirecek

Yeni tesis yatırımı için hazırlık yapan Kiltaş, tesisin üretime başlamasıyla birlikte demir-çelik ve kazan sanayi için çimentosuz beton üretmeyi hedefliyor.

YAPI MALZEMELERİ 01.12.2021, 10:26
Kiltaş, çimentosuz beton üretimi gerçekleştirecek

Yeni bir tesis yatırımı planladıklarını ve 20 bin metrekare alan üzerinde bu yatırımı gerçekleştireceklerini belirten Kiltaş Yönetim Kurulu Üyesi ve Fabrika Müdürü Selçuk Özyurt, “Hem üretimimizi artırmayı hedefliyoruz hem de Türkiye’de imal edilmeyen nitelikli harçların imalatını planlıyoruz” dedi.

Üretim proseslerinde Amerikan boksitini kullandıklarını aktaran Özyurt, “Bu ürünün Türkiye’deki tek ithalatçısıyız. Yıllık 6 bin ton dolayında ithalat yapıyoruz. Diğer yandan bu yıl 2 bin ton civarında demir çelik üretiminde kullanılan nötr astar diye adlandırılan ürünü iç piyasaya sürdük. Bu rakamı 3 bin tona çıkarmayı hedefliyoruz. Bu dağılımın 2 bin tonunu iç piyasaya bin tonunu ise ihraç etmeyi düşünüyoruz. Diğer ürünlerle birlikte imalat alanında toplam harç yapma kabiliyetimiz 20 bin ton. Bu rakam yeni yatırımlarımızla yüzde 50 artacak” ifadelerini kullandı.

Özyurt, piyasada faaliyet gösteren dökümcülerin büyük bir kısmının ürün tedariğini şirket olarak kendilerinin gerçekleştirdiğini belirterek “Türkiye’de iki yıl içerisinde tamamlanması beklenen 10 milyon tonluk bir demir-çelik yatırımı var. 600 bin ila 1 milyon ton arasında da döküm yatırımı planlanıyor. Bunların kurulu kapasiteleri artınca bizim de iş hacmimiz artıyor. Döküm sektöründeki ihracatın artmasına bağlı olarak bizim de iş hacmimizde ciddi oranlarda yükselişler gerçekleşiyor” ifadelerini kullandı.

Marka olarak demir-çelik ve döküm alanlarında iş hacimlerini % 50 oranında artırdıklarını kaydeden Özyurt, “Yeni yatırımlarımızla birlikte Türkiye’deki bütün demir-çelik firmalarının taleplerini karşılıyor olacağız” dedi.

Hedefledikleri yatırımın devreye girmesi ile birlikte Türkiye’de üretimi yapılmayan ürünleri de imal etmek istediklerini dile getiren Özyurt, “Demir-Çelik ve Kazan sanayi için çimentosuz betonlar üretmeyi planlıyoruz, Bu bağlamda hammaddelerimizi aldık, Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

İngiltere olmak üzere, Kanada, Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu pazarına da ihracat yaptıklarını belirten Özyurt,  bazı müşterilerinin kendilerinden aldıkları Refrakter malzemeleri ihraç ettiğini kaydetti.

Yorumlar (0)