banner3

Kalekim'in 2021 yılı net kârı 213.2 Milyon TL oldu

Kalekim, 2021 yılı net kârını % 158.5 oranında artırarak toplam 213.2 milyon TL’lik net kara ulaştı. Marka, yurt içi satışlarını bir önceki yıla oranla, % 43.8, yurt dışı satışlarını da % 78 artırmayı başardı.

YAPI MALZEMELERİ 04.03.2022, 19:41
Kalekim'in 2021 yılı net kârı 213.2 Milyon TL oldu

Yapı kimyasalları sektöründe ülkemizin global pazarlardaki güçlü markası olan Kalekim, 2021 yılı Ocak-Aralık dönemine ait finansal sonuçlarını Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) paylaştı.

2020 yılında yaklaşık 84 milyon TL olan net kârını, 2021 yılında % 158.5 oranında artıran Kalekim, toplamda 213.2 milyon TL’lik net kara ulaştı. Bu zorlu süreçte yurt içi satışlarının yanı sıra yurt dışı satışlarını da artırmayı başaran Kalekim, böylece 2020 yılının ardından 2021 yılında da istikrarlı büyümesini sürdürdü.
Kale Holding CFO’su Haluk Alperat, Kalekim’in yatırım, büyüme ve finansal açıdan başarılı bir yılı geride bıraktığını kaydederek, “2021 yılı, pandeminin etkilerinin devam ettiği, küresel pazarlarda enerjiden üretime, tedarikten maliyet artışlarına kadar pek çok alanda sıkıntıların yaşandığı zorlu bir yıl oldu. Özellikle üretim temelinde faaliyet gösteren tüm şirketler, bu sıkıntıların etkilerini doğrudan veya dolaylı şekilde yaşamak zorunda kaldı. Bu zorlu süreçte her zaman olduğu gibi çalışanlarımız, paydaşlarımız, iş ortaklarımız ve yatırımcılarımız en büyük gücümüzü oluşturdu. Onlardan aldığımız güç ile zorluklara ve risklere rağmen yatırımlarımızı gerçekleştirmeye, hedeflerimize aynı kararlılıkla yürümeye devam ettik. Bunun neticesi olarak da 2021 yılında, hedeflerimizin de üstünde bir başarıya ulaştık. Finansal açıdan elde ettiğimiz bu başarı bizi, aynı zamanda daha büyük ve daha güçlü bir Kalekim yaratma idealimize de bir adım daha yaklaştırdı. Kalekim olarak, 2022 yılında da yenilikçi ürün ve uygulamalarımızla olduğu kadar, yurt içi ve yurt dışı yatırımlarımızla bu yolda yeni adımlar atmaya, başarımıza yeni halkalar eklemeye devam edeceğiz” değerlendirmelerinde bulundu.

Marka olarak, küresel ekonomide yaşanan gelişmelere karşı ilk günden itibaren hızlı bir şekilde aksiyon aldıklarını kaydeden Karaoğlu, “Sürecin ortaya çıkartabileceği olağanüstü gelişmeleri önceden öngörerek, bu doğrultuda hammadde tedariğinden üretim sürecine kadar olası tüm senaryolara karşı hızlı ve alternatif çözümler geliştirdik. Yeri ve zamanı geldikçe de bunları devreye alarak, süreci sorunsuz yürütmeye çalıştık. 2021 yılında her çeyrek finansal başarımızı bir adım daha ileri taşıdık. Yıl sonu itibariyle ulaştığımız rakamlarla da bunu adeta taçlandırdık. 2020 yılında yaklaşık 84 milyon TL olan net karımızı, 2021 yılında % 158.5 oranında artırarak, toplamda 213.2 milyon TL’ye yükselttik. Bununla birlikte yurt içi satışlarımızı % 43.8, yurt dışı satışlarımızı da % 78 oranında artırarak, hem yerelde hem de globalde önemli bir başarıya imza attık. Yurt dışında satışlarımızı en çok artırdığımız ülkeler ise, Irak ve Fransa oldu. Yakaladığımız bu başarıyı, 2022 yılında da yine aynı şekilde devam ettirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Yurt içinde ve yurt dışında yatırım ve yeni iş birlikleri noktasında önemli adımlar attıklarını dile getiren Karaoğlu, “Bunlardan özellikle Kuzey Afrika pazarının yanı sıra Akdeniz’deki stratejik konumu nedeniyle önemli gördüğümüz Cezayir’deki Sarl Ha Building ile olan ortaklığımızın devlet kredi desteği onaylanmış durumda. Ayrıca, yurt dışı yatırımlarımıza destek amacıyla Mardin’deki fabrikamıza 23 Milyon TL’lik ek hat yatırımı gerçekleştirdik” dedi.

2022 yılına da yatırımla başladıklarını belirten Karaoğlu, sözlerine devamla “Yönetim Kurulumuz, sektörün önemli şirketleriden Lyksor Kimya A.Ş.'nin toplam paylarının, hisse devrinin gerçekleşeceği kapanış tarihinde, sözleşmede kararlaştırılan esaslara göre fiyat düzeltmesi söz konusu olmak kaydıyla % 75'inin 125 milyon TL karşılığında satın alınmasına karar verdi. Şirketin ürün gamında, beton ve çimento kimyasallarından, bunların üretiminde kullanılan hammaddelere, mimari beton ürünlerinden beton kür ve koruyucu malzemelerine, beton su geçirimsizlik katkılarından, mineral öğütme kolaylaştırıcılarına, betonda kullanılan makrosentetik mikrodan çelik liflere kadar birçok ürün bulunuyor. Bu yatırımla ürün gamımızı, üretim ve etki alanımızı genişletmeyi hedefliyoruz. Önümüzdeki süreçte de yine bize güç katacak, yeni yatırımlara devam etmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
15
açık