İnşaat Demirinin ton fiyatı 12 Bin TL’yi aştı

Dolar kurunda yaşanan yükselişten olumsuz etkilenen demir fiyatları cep yakıyor. İnşaatları neredeyse durma noktasına getiren inşaat demiri satış fiyatları, demirin ton fiyatı haberimizde…

YAPI MALZEMELERİ 07.12.2021, 05:54
İnşaat Demirinin ton fiyatı 12 Bin TL’yi aştı

Dolar kurunda yaşanan yükselişin ardından demir tüccarları müşterilerine fiyat vermekte bile zorlanırken; ithal hurda fiyatlarında ise sınırlı miktarda geri çekilme yaşandı.

Yükselen demir fiyatları nedeni ile demir talebi düşüş yaşanırken, yaşanan talep kaybı da iç piyasada demir çeşidinde yaşanan sıkıntıların daha az hissedilmesini sağladı. İç piyasalarda demir satışları durma noktasına gelirken inşaat sektörü, yaşanan hızlı yükseliş ve sert fiyat değişimleri nedeni ile iş yapamaz hale geldiği konusunda şikâyet ediyor.

Maliyet artışlarının ardından kamu müteahhitleri fiyat farkı kararnamesi ve tasfiye hakkı verilmesi taleplerini dile getirdi. İnşaat demiri fiyatı 12 bin lira sınırını aşarken yaşanan yükseliş özellikle de kamu şantiyelerinde sorunlar yaşanmasına neden oluyor.

Dün itibarıyla Ankara'da 8'lik ve 10'luk inşaat demiri ton satış fiyatı 11 bin 900 TL olurken 12'lik inşaat demiri satış fiyatı ise 11 bin 700 TL olarak belirlenirken; İstanbul'da ise demirin ton fiyatı 12 bin lirayı aştı. İstanbul'da 8'lik inşaat demiri satış fiyatı 12 bin 90 TL, 10'luk inşaat demiri satış fiyatı 12 bin 30 TL ve 12'lik inşaat demiri satış fiyatı ise 11 bin 970 TL olarak belirlendi.

Yorumlar (0)