Gelen yeni zamlarla beraber inşaat maliyetleri yine artıyor

İnşaat demiri fiyatlarında yaşanan yükseliş hareketlerinin devam etmesi, inşaat sektörünü zora sokmaya devam ediyor.

YAPI MALZEMELERİ 07.01.2022, 18:54
Gelen yeni zamlarla beraber inşaat maliyetleri yine artıyor

Yapı malzemelerinde yaşanan yüksek fiyatlamalar nedeniyle inşaat sektörü zor günler geçiriyor. İnşaat sektörü, 2021 yılı zararını karşılayamadan 2022 yılında da yüksek fiyatlarla mücadele ediyor.

İnşaat projelerinin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için yapı malzemelerinin fiyatlarında gerileme beklenirken bu henüz gerçekleşmedi. İnşaat demiri fiyatları ise dolar kuruna bağlı olarak artış gösteriyor.

Dolar kurunda yaşanan hafif yükseliş, inşaat demiri fiyatlarında da bir miktar artış yaşanmasına neden oldu. Fiyat artışları nedeniyle de iç piyasada talepte ciddi azalmalar yaşandı. Tüccarlar ise stoklarını yenileyebilmek amacıyla uygun fiyat arayışına girdiler.

Küresel piyasalarda dolar bazında artışa devam eden demir fiyatları iç piyasanın karamsar bir tablo içerisinde olmasına neden oluyor. Yine yılbaşında yapılan elektrik ve doğalgaz zamlarından dolayı da fiyatlarda yeni bir zam olacağına dair beklenti oluştu. Enerji maliyetlerinde yaşanan yükselişlerin inşaat demiri fiyatlarına yansıması bekleniyor.

İnşaat demiri fiyatlarında yaşanan yükselişlerin ardından inşaat firmaları ve bireysel müşteriler son fiyatlamaları merak ediyorlar. Şehirler arasında değişiklik gösteren inşaat demiri fiyatlarına bakıldığında;

İstanbul’da   Kalın demir: 11.320 TL  İnce demir: 11.520 TL

Ankara’da  Kalın demir:  11.250 TL   İnce demir: 11.550 TL

İzmir’de   Kalın demir: 11.250 TL  İnce demir: 11.370 TL

Samsun’da   Kalın demir:  11.300 TL  İnce demir:  11.420 TL

İskenderun ‘da  Kalın demir: 11.200 TL  İnce demir: 11.400 TL

olarak gerçekleştiği görüldü.

Yorumlar (0)