Türkiye için en uygun konsept ‘Pasif Evler’

Üçay Grup, 90’larda Almanya’da ortaya atılan Pasif Ev konseptini, Türkiye’de uygulayacak.

ÖZEL HABER 06.01.2022, 17:26
Türkiye için en uygun konsept ‘Pasif Evler’

Enerji fiyatlarının giderek artış kaydetmesi, tasarruf kültürünün güçlü bir şekilde geri dönmesine neden oldu. Düşük enerji harcayarak en yüksek konforu elde etmek için 1990’lı yıllarda Almanya’da ortaya atılan Pasif Ev konsepti, yenilenebilir enerji alanında Ar-Ge çalışmaları yapan Üçay Grup tarafından Türkiye’de uygulanacak. % 90 oranında enerji tasarrufu sağlayan Pasif Evler konseptiyle çok daha düşük enerjiyle iklimlendirme yapılabilecek.

Düşük enerji tüketimiyle en yüksek konforu hedefleyen Pasif ev konseptiyle tasarlanan yapılar, geleneksel yapılara oranla % 90 oranında daha az enerji harcıyor.

Sıfır Enerji ve Pasif Ev Derneğince (SEPEV) ülkemizde yaygınlaştırılmaya çalışılan Pasif Ev konsepti; verilen eğitimlerle de mimarlar ve tasarımcıların ilgisine sunuluyor.

Yenilenebilir enerjinin evsel kullanımı alanında Ar-Ge çalışmaları gerçekleştiren ve Pasif Ev kavramına uygun yapılar inşa etmek için hazırlanan Üçay Grup’un İcra Kurulu Üyesi İlgin Eray pasif ev kavram ile ilgili olarak “Pasif ev kavramı, bir binadaki enerji verimliliği için binanın karbon ayak izini azaltan gönüllü bir standarttır. İklimlendirme için çok az enerji gerektiren ‘ultra düşük enerjili’ binalar tasarlamayı hedefleyen pasif ev konsepti yalnızca konut mülkleriyle sınırlı değildir. Almanya’daki birçok örnekte ofis binaları, okullar, büyük yapılar da pasif ev standardına göre inşa edilebilir” ifadelerini kullandı.

Eray, pasif Ev konseptiyle % 90 oranında tasarruf sağlanabileceğini belirterek “Geleneksel bina tasarımlarıyla, Pasif Ev tasarımını karşılaştırdığınızda % 90’a varan tasarruf sağlamanız mümkün. Yalnızca soğuk iklimlerde, ısıtma çözümlerine odaklanmayan Pasif Ev konsepti, hava akışını kontrol ederek hem soğuk hem de sıcak havalarda yapının içerisini ideal hava sıcaklığında tutuyor. Kuzey Avrupa ülkelerinde ortaya çıkan konsept bugün Ekvator çizgisine yakın Güney Amerika ülkelerinde de kullanılıyor. Ülkemizde hem kış hem de yaz aylarında giderek uç noktalara erişen hava sıcaklıklarından etkilenmemek için en uygun çözümün Pasif Ev konsepti olduğunu söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

Ülkemizde maalesef yapıların enerji verimliliği düşünülmeden tasarlanıp, inşa edildiğini belirten Eray, “Isınmayan ve soğumayan binalarda yaşamayı göze alıyoruz. Pasif ev aslında Türkiye’nin tam da ihtiyacı olan bir konsept. Pasif ev konseptine uygun bir yapı tasarlarken, ‘yapı bileşenlerinin doğru seçimi ve uygulanması, iklimlendirme ihtiyacını minimize edecek çözümler üretilmesi, en aza indirgenen iklimlendirme ihtiyacının da en verimli şekilde karşılanması’ adımlarını izleyerek neredeyse hiç enerji harcamadan iklimlendirme sağlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
15
açık