Panelsan Halka Arz Oluyor

Çatı ve cephe panelleri sektörün de faaliyetlerini yürüten Panelsan, 2022’de halka arz onayı alan ilk şirket oldu. Panelsan, paylarının ek satışı hariç % 25.67’sini halka arz etmeyi hedefliyor.

ÖZEL HABER 31.01.2022, 08:49
Panelsan Halka Arz Oluyor

Paylarının halka arzı için yapmış olduğu izahname başvurusu Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylanan Panelsan’ın, Gedik Yatırım liderliğinde yürütülecek olan talep toplama sürecinde; fiyat 10.20 TL olarak belirlenirken talep toplama ise 9-10-11 Şubat 2022 tarihlerinde yapılacak. Faaliyet gösterdiği çatı ve cephe panelleri sektöründe borsada işlem görecek tek firma olan Panelsan halka arzdan elde edeceği kaynağın önemli bir kısmını ek üretim tesisi yapımında kullanmayı hedefliyor.

25’i aşkın ülkeye ürünlerini ihraç  eden Panelsan, sandviç panel üretimi, EPS ısı yalıtım levha ve özel ölçü blok üretimi ile EPS enjeksiyon kalıplı özel ürün üretiminde faaliyet gösteriyor. Ankara Organize Sanayi Bölgesi’nde konumlanan 57 bin metrekare alan üzerinde yer alan 22 bin metrekarelik kapalı alandaki tesisinde üretimlerini gerçekleştiren Panelsan, Kazakistan’ın Almaty şehrinde de sandviç panel üretim tesisi ve yine Ankara Polatlı’daki mevcut tesislerinde ek bir sandviç panel üretim hattı kurmayı planlıyor.

ISO ikinci 500 listesinde yer alan Panelsan, Ar-Ge Merkezi olabilmek için Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı’na resmi başvuruda bulundu.  

Panelsan Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Recep Kaan Maşlak halka arz ve gelecek hedefleri ile ilgili olarak, “Yeni yatırım yapma isteğimizle başlayan halka arz düşüncemizin temelini, şirketimizin sandviç panel hattı kapasite kullanımının yükselmesi oluşturuyor. Ankara’da yapılması planlanan yeni sandviç panel hattı yatırımının halka arz geliriyle finanse edilebilecek olması, halka arzın verimli stok yönetimi politikasına katkı sağlayacak olması, kurumsallaşma ve pozitif beklentiler halka açılma kararı almamızı sağladı. Ayrıca sektörde vizyon lideri olan Panelsan’ın Borsa İstanbul’da sektörü temsil eden tek firma olacak olması da bizim için çok değerli. Halka arz gelirinin % 50-55’ini mevcut fabrikamızın yanında kurulacak ek fabrika binasının yapımı ile ek panel hattı yatırımında, % 45-50’sini başta hammadde alımı olmak üzere işletme sermayesi ihtiyaçlarının karşılanmasında, %  5-10’unun ise finansal borçların ödenmesinde kullanmayı planlıyoruz” değerlendirmelerinde bulundu.

Yorumlar (0)
15
açık