banner3

Konut fiyatları 2022'de katlanacak mı?

TL'de tarihi değer kayıpları yaşanmasının ardından konut sahipleri de fiyatlama yapamadığı için ilanlarını yayından çekmeye başladılar.

ÖZEL HABER 07.12.2021, 09:34
Konut fiyatları 2022'de katlanacak mı?

Döviz kurları ve altının fiyatlarında yaşanan rekor yükselişlerin ardından fiyatlama yapılamadığı için satışları duran ürünlere satılık konutlar da eklendi.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, gelecek yıl içinde satılık konut fiyatlarına % 50-100 aralığında zam geleceğini; orta nitelikli bir evin değerinin ülke genelinde 2 milyon Türk Lirası'na, İstanbul kapsamında ise 3 milyon Türk Lirası'na ulaşacağını kaydetti.

Demir, çimento, cam, elektrik kabloları vb. gibi inşaat maliyetlerinin son bir senede ortalama % 200 yükseldiğini ve bunun da konut fiyatlarına yansımasının kaçınılmaz olduğunu kaydeden Tellioğlu, “Son bir yılda konut fiyatları en az yüzde 50 artmıştı. Maliyetlerdeki ciddi artışlar nedeniyle önümüzdeki bir yıl içerisinde de yüzde 50-100 aralığında yeni zamlar gelecektir” diye konuştu.

Bu duruma göre, gelecek sene orta nitelikli, sıfır bir konutun ülke genelinde 2 milyon Türk Lirası'na, İstanbul’da ise 3 milyon Türk Lirası'na yükseleceğini vurgulayan Tellioğlu, “150 metrekare bir konuta 50 metrekare de ek müştemilat ekleyin. Bunu kat karşılığı arsa payıyla yaptığınızda 400 metrekareye çıkar. Şu an birim fiyatlara göre ortalama konut maliyetleri 4 bin TL. 400 metrekare ile çarparsanız 1.6 milyon TL eder. Dolayısıyla orta nitelikli bir konutun gelecek sene 2 milyon liradan aşağı olmayacağını söyleyebilirim. Bu fiyat İstanbul’da 3 milyon lirayı bulur” ifadelerini kullandı.

Tellioğlu, mevcut durumla ilgili olarak hükümetten acil çözüm istediklerini belirterek, bunun için inşaat malzemelerinde KDV’nin % 8’e düşürülmesi ve 150 metrekare altı konutlarda da tapu harcının kaldırılması gerektiğini savundu.

Yorumlar (0)
15
açık