Country tarzı konutlarda talep patlaması yaşanıyor!

Binbay Yapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bedrettin Binbay son zamanlarda artan konut fiyatları ve değişen gayrimenkul tercihlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Binbay, “Özellikle yeşil alanlara erişimi bulunan; teknoloji ile harmanlanmış, trafikten uzak, şehir merkezinde ve site içinde country tarzı konutlara talep patlamış durumda” dedi.

ÖZEL HABER 08.03.2022, 20:24
Country tarzı konutlarda talep patlaması yaşanıyor!

Binbay, dünya'da ve ülkemizde  artan konut fiyatları ile ilgili olarak “Küresel Konut Fiyat Endeksi’nin verilerine göre, dünyada konut fiyatı en çok artan ülke, yüzde 35,5’lik oranla Türkiye oldu. İnşaat sektöründeki bu veri analizi sonucunda, konut yatırımlarının enflasyona karşı en güvenli limanlardan biri olduğunu hisseden tüketiciler, yaşanan süreçte gayrimenkule yatırım yapmayı tercih etti. Ülkemizde faizlerdeki düşüş ve ihtiyaca cevap verecek nitelikteki konutlar da bu artış ivmesini destekler pozisyonda” değerlendirmesinde bulundu.

Artan döviz kurunun inşaat maliyetlerini de yukarı çekerek konut fiyatlarını etkilediğini kaydeden Binbay, “TL’de yaşanan değer kaybından hareketle yatırımcılar varlıklarının değerlerini korumak için konuta rağbet gösterdi. Satış detaylarına baktığımızda döviz varlığının konuta yöneldiğini görüyoruz ve önümüzdeki günlerde dolar ve altından gayrimenkule dönen bir kitleyle de karşılaşacağız. Fiyatların enflasyonist dönemde daha da artacağı inancı ve konut yatırımlarının enflasyona karşı önemli bir koruma aracı olduğunu gerçeği nedeniyle sektörde canlılığın 2022 yılında da devam ettiğini görüyoruz. 2021 yılında yabancılara konut satışında hedef geçildi. Yıl içerisinde yaklaşık 58 bin adet ve 10 milyar dolarlık döviz girdisine yaklaşan yabancılara satışın 2022 yılı sonunda 12-13 milyar dolara ulaşabileceğini öngörüyoruz” diye konuştu.

Bazı konut türlerine olan taleplerde önemli oranda artış görüldüğünü dile getiren Binbay, “Öte yandan pandemi sürecinin değiştirdiği yaşam alışkanlıkları hayatımızı etkilemeye devam ediyor. Uzun süredir etkisini hissettiğimiz Kovid-19 süreci, konut sektörünü baştan sona değiştirdi. Bu değişim tüm dünyada özellikle yeşil alanlara erişimi bulunan; teknoloji ile harmanlanmış, trafikten uzak, şehir merkezinde ve site içinde country tarzı konutlara talep patlamış durumda. Pandemi döneminde insanların hem yeşil alana yakın, hem de şehrin içinde yaşama isteği arttı. Bunu tercih ederken de sanata, kültüre, alışverişe yakın yerlerde bulunmak istiyor. Tüm bunlara ek olarak iş, sağlık ve eğitim merkezlerine ve günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecek lokasyonlarda yaşamayı tercih ediyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)