Ziraat Bankası, ‘Tapu'da Güvenilir Hesap Uygulaması’nı hizmete aldı

Gayrimenkul alım-satımı esnasında yaşanan olumsuzlukların önüne geçmek ve güvenli şekilde ödeme gerçekleştirilebilmesini hedefleyen Ziraat Bankası, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) ile işbirliğine giderek ‘Tapu Güvenilir Hesap Uygulaması’nı başlattı.

GÜNDEM 10.01.2022, 10:29
Ziraat Bankası, ‘Tapu'da Güvenilir Hesap Uygulaması’nı hizmete aldı

Ziraat Bankası Bankacılık Operasyonları ve Kurumsal İletişim Genel Müdür Yardımcısı Emrah Gündüz, ‘Tapu Güvenilir Hesap Uygulaması’ ile ilgili olarak “Finansal dijital teknolojilerin kullanımının arttığı, fiziki para ile temasın da en aza indiği bu dönemde Tapu Güvenilir Hesap Uygulaması alıcı ve satıcılar için büyük ödeme kolaylığı sunuyor. Uygulama ile nakit taşıma riski ortadan kaldırılarak, hırsızlığa karşı koruma sağlanırken, sahte para kullanımına karşı da önlem alınmış oluyor. Ayrıca tarafların bu süreçte yaşayabileceği olası güven problemleri de ortadan kaldırılıyor” ifadelerini kullandı.

Gündüz, sistemin işleyişi ile ilgili olarak da “Ziraat Bankası’nda vadesiz mevduat hesabı olan veya yeni hesap açacak müşteriler, gayrimenkulünün kayıtlı olduğu Tapu Müdürlüğü’ne devir alan veya devir eden olarak müracaat ettikten sonra, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü sisteminden aldıkları başvuru numarasını, işlem için Ziraat Bankası şubesine bildirir. Ziraat Bankası şubesinde Tapu Güvenilir Hesap işlemine yönelik gayrimenkulü devir eden (satıcı) tarafından verilen bilgilerin sisteme girişi sonrasında bilgilerin devir alan (alıcı) tarafından da onaylanması ile uygulama başlatılır ve transfer bedelinin Ziraat Bankası güvencesine alındığı bilgisi taraflara SMS ile bildirilir. Tapu Müdürlüğünde devir işleminin tamamlanması ile eş zamanlı olarak devir alan (alıcı) hesabından devir eden (satıcı) hesabına bildirilen tutar transfer edilir” bilgilerini paylaştı.

Yorumlar (0)