banner3

Türkçimento yöneticileri ABD'de Intercem'e katıldı

TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı K. Gökhan Bozkurt, CEO Volkan Bozay ve Yönetim Kurulu Üyeleri ABD’de yapılan Intercem Americas 2021 konferansına katılım sağladılar.

GÜNDEM 14.12.2021, 10:08
Türkçimento yöneticileri ABD'de Intercem'e katıldı

Konferansta, küresel anlamda çimento sektörünün içinde bulunduğu durum masaya yatırıldı. TÜRKÇİMENTO etkinlikte sponsor olarak ve stantla yer aldı.

ABD’nin Miami şehrinde gerçekleştirilen Intercem 2021, dünyanın dört bir yanında katılan çimento üreticilerinin bir araya geldiği bir platform oldu. Türk çimento sektörünün çatı kuruluşu olan TÜRKÇİMENTO üst yönetimi de toplantıya katılım sağladı.

TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Bozkurt konferansta yaptığı konuşmada Türkiye ekonomisinin zorlu geçen 2018-2019 yıllarının ardından 2020 yılında bir toparlanma beklentisi ile yıla başladığını belirterek ‘’Yılın ilk çeyreğinin sonunda dünyada başlayan pandemi Türkiye’yi de etkisi altına aldı. Ülkede birçok sektör faaliyetlerini yavaşlatmak ya da durdurmak zorunda kaldı. Buna karşın Türkiye ekonomisi 2020-2021 yıllarında büyüme trendine devam etti” dedi.

Bozkurt, Türkiye ekonomisinin bir başka pozitif göstergesinin ise güçlü ihracat kabiliyeti olduğunu belirterek “Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, 2021 yılının Eylül ayında ihracatımız 20 milyar 783 milyon dolar oldu. Bu rakam Türkiye ihracatının tüm zamanlarında elde edilen en yüksek seviyedir. Ocak-Eylül döneminde ise ihracat rakamı 160 milyar 979 milyon dolar oldu. Bu rakam ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 36’lık bir artışı işaret etmektedir’’ ifadelerini kullandı.

Türkiye’de 76 çimento fabrikasının faaliyet gösterdiğini belirten Bozkurt; bu fabrikaların yıllık üretim kapasitesinin yaklaşık olarak 115 milyon ton, fabrikaların kapasite kullanım oranının ise % 68 seviyesinde olduğunu belirtti.

Bozkurt; sektörde 2020 yılında çimento üretiminin, bir önceki yıla oranla yaklaşık olarak % 27 gibi büyük oranda artış göstererek 76,5 milyon ton olduğunu, bir önceki yıla göre iç satışlarda % 23, çimento ihracatında ise % 37’lik artış gerçekleştiğini aktardı. Bozkurt, bu artışla iç satışın 59,2 milyon ton ihracatın ise 31,4 milyon ton olduğunu belirtti.

Türkiye’nin sahip olduğu operasyonel kabiliyetler ve liman yetkinlikleri ile çimento ihracatını başarı ile büyütmekte olduğunu kaydeden Bozkurt, “Türk Çimento üreticileri kendi liman altyapılarını kurmakta ve operasyonel mükemmellikle, ürün kalitesini birleştirerek pandemi döneminde yaşanan tedarik ve lojistik sıkıntısını asgari düzeyde tutmayı başarmıştır” ifadelerini kullandı.

ABD’nin en büyük beyaz çimento tedarikçisinin Türk çimento üreticileri olduğunun altını çizen Bozkurt, Türk Çimento sektörü olarak bizler yalnızca üretime değil, aynı zamanda sürdürülebilirlik konularına da önem veriyoruz. Bu kapsamda yeni teknolojilere adapte oluyor, düşük karbonlu üretim için fabrikalarımızda sürekli düzenlemelere gidiyoruz’’ şeklinde konuştu.

Bozkurt, sözlerine devamla “Çimento üretim prosesindeki maliyet kalemlerimizin en büyüğünü enerji maliyetleri oluşturuyor. Enerji piyasalarındaki önü alınamayan yükseliş trendi, ülkemizde döviz kurunun yüksek olmasının da etkisiyle, Ekim ayında, geçen yılın aynı ayına göre TL bazında elektrikte yüzde 78, petrokokta yüzde 301 ve ithal kömürde yüzde 422 seviyelerinde artışlar olarak maliyetlerimize yansıdı” diye konuştu.

Yorumlar (0)
15
açık