Türk vatandaşlığı başvuru şartı değişiyor: 400 bin dolar olacak

Türk vatandaşlığına başvurusu için yabancılar tarafından satın alınacak olan gayrimenkul değeri, 250 bin dolardan 400 bin dolara yükseltileceği öğrenildi.

GÜNDEM 13.04.2022, 15:18 14.04.2022, 00:51
Türk vatandaşlığı başvuru şartı değişiyor: 400 bin dolar olacak

Türk vatandaşlığına başvuru için gerekli olan şartlarda düzenleme yapılıyor. Vatandaşlık başvurusu için satın alınacak olan gayrimenkulün değeri yükseltilecek. 2018 yılının Eylül ayında alınan bir kararla vatandaşlık için ev alınımda öngörülen bedel 1 milyon dolardan 250 bin dolara indirilmişti.

Dün Görüşüldü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında dün toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde istisnai Türk vatandaşlığı için satın alınması gereken gayrimenkulün değerinin yükseltilmesi konusu da görüşüldü.

400 Bin Dolar Olacak

Dün toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nda istisnai Türk vatandaşlığına başvuru için satın alınacak gayrimenkulün değerinin 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkarılması kararlaştırıldı. Karar kapsamında, Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik'in istisnai olarak Türk vatandaşlığının kazanılmasına ilişkin hükümlerin yer aldığı 20'inci maddesinin 2'nci fıkrasının "b" bendinde değişiklik yapılması öngörülüyor.

3 Yıl Şartı

Gerçekleştirilen bu değişikliğin önümüzdeki günlerde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle birlikte ‘en az 400 bin Amerikan doları’ veya karşılığı döviz tutarında taşınmazı tapu kayıtlarına ‘3 yıl satılmaması’ şerhi koyulmak şartıyla satın alanlar ve kat mülkiyeti ya da kat irtifakı kurulmuş, en az 400 bin Amerikan doları veya karşılığı döviz tutarı peşin olarak yatırılan ve tapu siciline 3 yıl süreyle devir ve terkini yapılmayacağı taahhüdü şerh edilmek şartıyla noterde düzenlenmiş sözleşme ile taşınmazın satışının vadedildiği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca tespit edilenler Cumhurbaşkanı kararı ile Türk vatandaşlığı kazanabilecek.

Yorumlar (0)