Konut fiyatları hemen düşmeyecek

Dövizde yaşanan düşüşün gayrimenkul sektörüne etki edip etmeyeceği şu an için en merak edilen olgulardan biri haline geldi. Piyasanın hali hazırda netlik kazanmadığını kaydeden Karanbey İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Barış Özgenal, kur sabit olmadığı sürece konut fiyatlarında ciddi bir düşüşün yaşanmayacağını belirtti.

GÜNDEM 27.12.2021, 11:28
Konut fiyatları hemen düşmeyecek

Özgenal, döviz kurunda yaşanan düşüşün gayrimenkul piyasasına etkisi ile ilgili olarak “Dolardaki ani düşüşü bir süre takip etmek lazım. Kalıcı olacak mı yoksa geçici bir durum mu? Çünkü malzeme fiyatlarında da hemen bir düşüş beklemek yanlış olur. Dolar yavaş yavaş kademeli olarak bu seviyelerde kalırsa o zaman piyasa açısından bir rahatlama bekleyebiliriz” diye konuştu.

Konut fiyatlarında ciddi bir düşüş beklemenin yanlış olacağını belirten Özgenal, “Ev fiyatlarında ciddi bir gerileme beklemiyorum. Konut fiyatlarında bir düşüş olacaksa da bunun zamanı şu an değil. Bunu söylemek için çok erken. Ayrıca dövizdeki düşüşten bağımsız olarak emlak piyasasında uzun bir süre düşüş beklemiyorum. Aksine gün geçtikçe fiyatlar daha da artabilir” ifadelerini kullandı.

Şu an için en büyük sıkıntının döviz kurunda yaşanan belirsizlik olduğunu dile getiren Özgenal sözlerine devamla, “Dolardaki düşüş tüm sektöre umut ışığı yaktı. Dolar düşmeden önce inşaatlarımızda nakit paramızla mal alamıyorduk. Fabrikalar her gün güncel fiyat çekiyor ve mal vermekte zorluk çıkarıyorlardı. Ancak şimdi doların düşmesi malzeme fiyatlarına etki edecek mi bunu bekliyoruz. Eğer dolar sabit bir şekilde bu seviyelerde kalırsa herkes fiyatlandırmasını ona göre ayarlar ve bütçesine dâhilinde alımını yapar. O da piyasanın biraz açılmasını sağlar ve inşaat projelerini hızlandırır. Hepimiz bu temenniden yanayız ancak doğruyu konuşmak gerekirse şu an için piyasanın canlanacağını söylemek oldukça güç. Bunun için zaman gerekli. Bir süre daha bekleyip göreceğiz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
15
açık