banner3

Kira artışında sınır kalktı: Kiracıları zam tedirginliği sardı

Türkiye genelinde Haziran 2022'den bu yana devam ettirilen kiralara yüzde 25 sınırlaması uygulaması 1 Temmuz itibarıyla kalktı. Kiracılar ise zamların altından kalkmayacağına düşünerek uygun ev arayışına başladı. Emlakçılar, arz talep dengesinde bir problem bulunmadığını ancak fiyatların yüksek olduğunu belirterek, "Kiracıların birçoğu tedirgin. Zamları karşılayamayacak kiracılar ev arayışına başladı” ifadesini kullandılar.

GÜNDEM 04.07.2024, 13:28 04.07.2024, 13:50
Kira artışında sınır kalktı: Kiracıları zam tedirginliği sardı

1 Temmuz itibariyla kira artışında belirlenen yüzde 25 sınır kalktı. Kira artış oranı da dün belirlendi  ve yüzde 65,07 oldu.  Buna göre kira artış oranı Tüketici Fiyat Endeksi'ne (TÜFE) göre belirlenecek.

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, geçen yıla göre kiraların yüzde 5-10 arasında düştüğüne vurgu yaparak, "Vatandaşlar oturduğu semti değiştirmek istemiyor. Ancak uyguna da ev bulamıyor" dedi.

"Ev var ancak fiyatlar yüksek"

Ukrayna savaşı ve 6 Şubat depremleri nedeniyle Antalya, Mersin, Ankara, İstanbul, İzmir gibi illerde 2023 yılında ev bulunamadığını hatırlatan Taylan, şunları söyledi: "Buralardan gelen kişilerin birçoğu kendi iline döndü. Bu nedenle arz talep dengesinde bir problem yok ev var ancak fiyatlar yüksek. Ancak kiracılar ev sahipleri ile anlaşamadığı takdirde uygun fiyata da ev bulamıyor. Kiraların düşmesi isteniyorsa devlet eliyle satılık ya da kiralık konutların piyasaya arz edilmesi gerekiyor."

“Kiracılar yeni ev arayışında'

 "Kiracıların birçoğu tedirgin. Zamları karşılayamayacak kiracılar ev arayışına başladı. Daha kira artışı yapılmadan ev soranlar oldu" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
15
açık