banner3

FuzulEv, BDDK lisansını aldı

30 senedir faizsiz finansman sistemiyle vatandaşları ev ve otomobil sahibi yapma hedefiyle faaliyet gösteren FuzulEv, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yürütülen intibak sürecini tamamlayarak lisans almaya hak kazandı.

GÜNDEM 30.04.2022, 19:25 01.05.2022, 14:38
FuzulEv, BDDK lisansını aldı

FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, marka olarak lisans alma süreçleri ile ilgili olarak "Tamamen devlet denetiminde hizmet vermeye başlayan faizsiz finansman şirketleri artık daha şeffaf bir şekilde çalışmaya devam edecek. FuzulEv olarak BDDK intibak sürecinde çok titiz ve dikkatli yol aldık. Buna karşılık olarak da lisansımızı alarak Türkiye’de faizsiz finansman sisteminin daha hızlı gelişmesine daha etkin bir şekilde katkıda bulunacağımıza inanıyorum" değerlendirmelerinde bulundu.

Akbal, sektörde yer alan firmaların faizsiz finansman şirketi olarak faaliyet gösterilebilmesi için kuruluş ve faaliyet izinlerinin (lisans) alınmasının artık zorunlu olduğunu belirterek, yüksek kredi faizi ve maliyetine katlanmak istemeyen ya da bütçesine göre otomobil ve ev sahibi olmak isteyen 350 bin vatandaşın sisteme dâhil olduğunu söyledi.

 ‘Faizsiz Finansman Modeli’nin faizsiz, peşinatsız ve kredisiz olarak ev sahibi olmak isteyen tüm kesimlere hitap ettiğini kaydeden Akbal, “Türkiye’deki ipotekli konut satışlarına baktığımızda bu sistem ile konut sahibi olanların payı % 5’ler seviyesinde buluyor. Fakat yeni düzenlemeler ve BDDK sürecinin de tamamlanmış olması ile birlikte pazar payının çok hızlı bir şekilde artacağını, önümüzdeki 5 yıl içinde orta vadeli periyotta % 20’ler noktasına gelmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
15
açık