Enflasyonun açıklanmasıyla Ocak ayı kira artış oranı da belli oldu

Gayrimenkul kiralarına yapılabilecek olan maksimum zam oranı; her ayın ilk haftasında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon rakamları içinde yer alan son 12 aylık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamına göre yapılıyor.

GÜNDEM 05.01.2022, 17:15
Enflasyonun açıklanmasıyla Ocak ayı kira artış oranı da belli oldu

Gayrimenkul sahipleri ve kiracılar arasında düzenlenen ve 2022 yılı Ocak ayında yenilenecek olan kira sözleşmelerinde yapılacak maksimum yasal artış oranı dün açıklanan enflasyon rakamlarına göre belirlendi.

Yapılan açıklamada yer alan rakamlara göre gayrimenkul kiralarına son 12 aylık ortalama TÜFE oranı olan % 19,60’ın üzerinde zam yapılamayacak. Kiracı ve kiralayanın aralarında anlaşmaları halinde bu orandan farklı bir rakam belirlenebilirken; tarafların aralarında anlaşamamaları halinde bu ay yenilenecek olan kira kontratlarında yasal olarak bu oran baz alınacak.

TÜFE'de 2021 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 13,58, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 36,08, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 36,08 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 19,60 artış gerçekleşti.

Yorumlar (0)