Çimsa'nın 2021 yılı cirosu 3.7 Milyar TL oldu

Bir Sabancı Holding iştiraki olan Çimsa, 2021 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre, 2021’de cirosunu % 80 artırmayı başararak 2 milyar TL’den 3.7 milyar TL’ye çıkardı.

GÜNDEM 23.02.2022, 15:24
Çimsa'nın 2021 yılı cirosu 3.7 Milyar TL oldu

5 entegre fabrikası ve Ankara’da yer alan öğütme tesisiyle üretim faaliyetlerine devam eden, ülkemizin en büyük ve dünyanın lider beyaz çimento oyuncularından biri olan Çimsa, geçen sene cirosunu % 80 artırmayı başararak 2 milyar TL’den 3.7 milyar TL’ye çıkardı.

Çimsa Genel Müdürü Umut Zenar, 2021 yılı finansal sonuçları ile ilgili olarak “Sabancı Topluluğu’nun global markalarından Çimsa olarak 50 yıldır toplum, çevre ve ülke ekonomisinde değer yaratıyor, gelecek nesiller için yarınları şekillendiriyoruz. Türkiye’nin en büyük çimento üreticilerinden biriyiz. Beyaz çimento alanında yaptığımız yatırımlar ile dünyanın en büyük beyaz çimento sanayicileri arasında yerimizi aldık.  2021’e dair ilk beklentiler güçlü olsa da yeni varyantların gelişi ve artan enflasyon başta olmak üzere son dönemdeki ekonomik gelişmeler bütün sektörleri etkiledi. Böylesine zor geçen bir seneyi, son derece başarılı finansal sonuçlar elde ederek kapattık. Geçen yıla göre ciromuzu % 80 artırarak 3,7 milyar TL’ye çıkardık. Artan girdi maliyetlerinin olumsuz etkisini, yüksek kapasite kullanımı ve operasyonel iyileştirmeler ile dengeledik.2021 yılı ihracat alanındaki etkinliğimizi arttırdığımız bir yıl oldu.” değerlendirmelerinde bulundu.

Şirket olarak gerçekleştirdikleri ihracat ile ülkemizin ihracat rakamlarına büyük katkı sağladıklarını kaydeden Zenar, “ İhracattaki başarımız Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği tarafından verilen ödülle taçlandı. 2020 yılında yaptığımız 163 Milyon USD’lik ihracat ile 5 birincilik ödülü alarak sektörün lideri olduk. 2021 yılında gerçekleştirdiğimiz yaklaşık 240 Milyon USD ’lik ihracat ile bu başarıyı sürdürdük. Bu güçlü ihracat performansımız ve yurtdışı operasyonlarımızın da etkisiyle ciromuzun %54’ünü yabancı para gelirlerden kaydettik” ifadelerini kullandı.

“Çimsa olarak faaliyet gösterdiğimiz alanlarda yaptığımız yatırımlarla global varlığımızı güçlendiriyoruz” diyen Zenar, sözlerine devamla “Temmuz ayında Cimsa Sabancı Cement BV ile İspanya Valensiya’daki Buñol Fabrikası’nı devraldık. Buñol Fabrikası’nın üretim ve dağıtım ağımıza eklenmesiyle hem lider konumuna geldik hem de Avrupa, Kuzey Afrika ve Güney Amerika’da ihracat ağımızı güçlendirdik ve etki alanımızı büyüttük. Çimsa markası ile attığımız bu adımla uluslararası yatırım ağımızı Buñol ile taçlandırarak Türkiye’deki liderlik konumumuzu global arenaya taşıdık. 2021 yılı, hayata geçirdiğimiz Çimsa Sabancı Cement BV yapılanmasının etkisiyle yurtdışı operasyonlarımızda özellikle İspanya ve Amerika’da miktar artışı gerçekleştirdiğimiz ve operasyonlarımızı büyüttüğümüz bir yıl oldu” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)