Binalar için en az % 5 'yenilenebilir enerji' şartı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan ‘Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ Resmi Gazete'de yayımlandı.

GÜNDEM 22.02.2022, 15:41
Binalar için en az % 5 'yenilenebilir enerji' şartı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 1 Ocak 2023'ten itibaren uygulamaya konulacak yönetmelik ile projeleri yeni düzenlemeye göre hazırlanmayan binalara ruhsat verilmeyecek.

Yeşil sertifikalı binalara dönüşüm başlarken yeni yapılan binalar kendi enerjisini kendi üretme imkânına sahip olacak. Yönetmelik değişikliğiyle birlikte, normal binalara oranla enerji verimliliği daha fazla olan ve kullandığı enerjinin belirli bir kısmını yenilenebilir enerji kaynaklarından temin eden ‘Neredeyse Sıfır Enerjili Binalar’ konseptine geçiş, aşamalı olarak zorunlu hale getirilecek.

1 Ocak 2023'ten itibarıyla, bir parselde yer alan toplam inşaat alanı 5 bin metrekareden büyük olan tüm binalar enerji performans sınıfı en az 'B' olacak şekilde inşa edilecek. Yine bu binaların kullandığı enerjinin en az % 5'inin güneş enerjisi paneli, rüzgar enerjisi, ısı pompası gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanması zorunlu olacak.

Bu yapıların halen ‘C’ olan asgari enerji performansının ‘B’ye çıkarılması ile ısı yalıtımında kullanılan yalıtım malzemesi kalınlıklarında da en az 2 santimetre artış yapılacak.

Yönetmelik kapsamında asgari ısı yalıtım malzemesi kalınlıkları İstanbul'da 5 santimetreden 7-8 santimetreye, Ankara'da ise 6 santimetreden 8-9 santimetreye çıkarılacak. Bununla birlikte pencerelerin ısı yalıtım değerleri de iyileştirilecek.

Yorumlar (0)