banner3

Baran: "İşyeri kira artışlarında da üst sınır uygulansın"

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye'nin kur-faiz-enflasyon sınanmasından geçtiği bu dönemde enflasyon artışının önüne geçilmesi için atılan tüm adımların önem taşıdığını belirterek, ATO üyelerinin işyerleri için de kira artışı üst sınırı getirilmesini istediklerini söyledi.

GÜNDEM 19.06.2022, 05:56 19.06.2022, 09:39
Baran: "İşyeri kira artışlarında da üst sınır uygulansın"

ATO Başkanı Baran, yazılı bir açıklama yaparak, 1 Temmuz'da uygulanmaya başlayacak kira artış sınırının ATO üyelerinin işyerlerini kapsayacak şekilde genişletilmesi talebini dile getirdi. Baran, "Üyelerimiz benzer uygulamanın işyerleri için de hayata geçirilmesi talebini dile getiriyor" dedi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, işyerleri için de kira artışı üst sınırı getirilmesini istediklerini söyledi. Yazılı açıklama yapan Baran, Türkiye’nin kur-faiz-enflasyon sınanmasından geçtiğini belirtirken, bu dönemde enflasyon artışının önüne geçilmesi için atılan tüm adımların önem taşıdığına dikkat çekti.

İşletmelerin en önemli maliyet unsurlarından birisini kiraların oluşturduğuna vurgu yapan Baran, “Kira artışlarındaki sınırlama fiyatlara, dolayısıyla da enflasyona yansıyacaktır. İşyeri kiralarındaki artışlarda geçici süreyle üst sınır konması talebi enflasyonla mücadele açısından değerlendirilmelidir” diye konuştu.

Baran, reel sektörün işletmelerin maliyet yükünü fiyatlara yansıtmamaya gayret gösterdiğini kaydederken, “Mülk sahibi olanların kira artışlarının sınırlandırılması durumunda sıkıntıları olabileceği de ayrı bir gerçektir. Buradan çıkacak sonuçların tüm ülkeyi etkileyeceği dikkate alındığında bu fedakârlığın önemli bir gerekçesi olduğu kabul edilebilir. Dünya ve ülke ekonomisinin çeşitli zorluklarla test edildiği bu dönemde, Anadolu merkezli Ahilik kültürünün yaşama yansıttığı incelikleri koruyup, sürdürmeli, mülk sahiplerimizle, kiracılarımızla, çalışanlarımızla birlikte bu süreci dayanışmayla atlatmalıyız” dedi.

Yorumlar (0)
15
açık