banner3

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Neşecan Çekici'den konut kriziyle alakalı önemli açıklama: "Arz yönlü ciddi bir konut krizi kapıda"

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Neşecan Çekici son dönemde yaşanan konut kriziyle alakalı önemli açıklamalarda bulunarak, arz yönlü ciddi bir konut krizinin kapıda olduğuna dikkat çekti.

KONUT PROJELERİ 06.06.2024, 11:45 06.06.2024, 12:29
GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Neşecan Çekici'den konut kriziyle alakalı önemli açıklama: "Arz yönlü ciddi bir konut krizi kapıda"

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Neşecan Çekicikentsel dönüşüm ve konut arzının artmasını sağlayacak yeni çalışma Proje GYF'ye ilişkin değerlendirmede bulundu.

"TÜRKİYE YAŞANAN KONUT KRİZİNE RAĞMEN SEKTÖRDE EN BÜYÜK PAZAR"

Türkiye konut piyasasının son dönemde yaşanan tıkanıklığa rağmen Avrupa'da en büyük pazar olduğuna dikkat çeken Çekici, ülkenin, OECD ülkeleri arasında da Amerika'dan sonra ikinci sırada yer aldığını ancak sektörün finansal açıdan sıkışmış durumda olduğunu kaydetti.

Çekici, "Bankacılık sistemine bağlı bir gayrimenkul sektörü var, finansa erişim çok sınırlı. Konuta talep canlı ama fiyatlanan arz ile mevcut talep bir türlü buluşamıyor. "Arz yönlü ciddi bir konut krizi kapıda." değerlendirmesini yaptı.

 Çekici konuyla alakalı şu ifadeleri kullandı;

"Çözüm yollarından biri de Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu. Konut üretimine ve kentsel dönüşüm süreçlerine katkı sağlaması beklenen Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu düzenlemesinin de yakın zamanda hayata geçmesiyle birlikte GYF sayısının 2024 sonunda 200'ün üzerinde olması öngörülüyor. 2022 ve 2023 yılları GYF'ler açısından büyüme yılı oldu. İhraç belgesi onaylanmış olan GYF sayısı 2022 yılı sonunda 95 iken bu sayı 2023 yılı sonunda 134'e ulaştı."

Çekici, gelişmiş ülkelerdeki GYF sayısı ve büyüklüğünün Türkiye'nin çok üstünde olduğunu aktararak, şu bilgileri verdi:

"Gayrimenkulün menkulleştirilerek likiditasyonun artırılmasında önemli rol oynayan GYF'ler önümüzdeki yıllarda da daralan gayrimenkul sektörünün tekrar açılması ve canlanması için önemli bir rol oynayacak. Özellikle proje gayrimenkul yatırım fonları kentsel dönüşüm ile konut üretimine katkı sağlayacak. dedi.

Yorumlar (0)
15
açık